Szczepienie uczniów w połowie września. Ministerstwo rozesłało instrukcje do szkół

Szczepienie uczniów w połowie września. Ministerstwo rozesłało instrukcje do szkół

Ministerstwo Edukacji i Nauki rozesłało do szkół instrukcje dotyczące organizacji szczepień. Podczas akcji zaszczepieni będą mogli być także rodzice uczniów oraz pracownicy szkoły.

Aby dziecko mogło zaszczepić się w szkole przeciwko COVID-19, podobnie jak w populacyjnych punktach szczepień, wymagana jest zgoda opiekuna prawnego, rodzica dziecka na świadczenie profilaktyczne złożona na kwestionariuszu wstępnego wywiadu przesiewowego przed szczepieniem. Rodzic nie musi być obecny podczas szczepienia.

Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, iż od 7 czerwca rodzice będą mogli rejestrować dzieci od 12. roku życia na szczepienie przeciwko COVID-19. Opiekun prawny ucznia musi wyrazić zgodę, wypełnić kwestionariusz i dopiero wtedy lekarz może zakwalifikować nastolatka do przyjęcia dawki.

Harmonogram szczepień w szkołach 

Pierwszy tydzień września (1-5.09) poświęcony będzie lekcjom wychowawczym i spotkaniom informacyjnym z rodzicami. W dniach 6-12 września wychowawcy będą zbierać zgody od rodziców na szczepienie dzieci. Szczepienie rozpocznie się natomiast 13 września i potrwa do 19 września.

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował list do nauczycieli, uczniów i rodziców. Przedstawiciel rządu zapewnia w nim, że szczepionki zostały dopuszczone do stosowania po przejściu odpowiedniej procedury potwierdzającej ich bezpieczeństwo i skuteczność. Wskazał, które szczepionki mogą być podawane dzieciom od 12. roku życia, a także przywołał dane związane z badaniami klinicznymi w tej grupie wiekowej. Podkreślił, że działania niepożądane wśród nastolatków w wieku od 12 do 17 lat są podobne do tych, jakie pojawiają się u osób po 18. roku życia i starszych. Zazwyczaj mają one łagodny charakter i obejmują: ból i obrzęk w miejscu wstrzyknięcia, gorączkę, zmęczenie, ból głowy, mięśni i stawów.

List do rodziców, nauczycieli i uczniów skierowała również fundacja ,,Rodzice Szkole”. W publicznej korespondencji przedstawiciele organizacji przekonują, iż możliwość szczepienia przeciwko wirusowi Covid-19 dzieci i młodzieży powyżej 12 roku życia stwarza szansę na całkowite zwalczenie pandemii. Pozwoli też na szybki powrót do normalnego funkcjonowania życia publicznego, w tym systemu oświaty i działających w jego ramach szkół oraz placówek oświatowych.

,,Będąc przekonanym, że warunkiem wykorzystania tej szansy jest jak najliczniejsze zaszczepienie uczniów powyżej 12 roku życia, a także ich rodziców i nauczycieli, apeluję w imieniu Fundacji „Rodzice Szkole” i własnym o włączenie się w tym zakresie w działania proponowane przez odpowiednie służby sanitarne, oświatowe i samorządowe” – czytamy w liście.

Kwestionariusz dla rodzica do pobrania —>TUTAJ. 

Źródło: MEiN
Share on twitter
Share on facebook