Study Tours to Poland w Nowym Sączu

W dniach 5-15 października 2019 r w Nowym Sączu zorganizowano wizytę studyjną  w ramach programu  Study Tours to Poland. Projekt zrealizowała Fundacja Promocji Nauki i Kreatywności. 15 studentów z Rosji, Mołdowy, Białorusi i Ukrainy miało okazję zapoznać się z funkcjonowaniem szkolnictwa, organizacji pozarządowych, administracji, samorządu, biznesu, placówek kultury, turystyki i mediów.

wsb3

W pierwszy dzień goście uczestniczyli w spotkaniu integracyjnym, zapoznali się z celami programu STP.  Wspólnie z wolontariuszami spędzili popołudnie zwiedzając Nowy Sącz i sądecki skansen. Drugiego dnia zapoznali się z systemem oświaty w Polsce, spotkali się ze studentami Instytutu Języków Obcych  Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu i wzięli udział w dyskusji na temat znaczenia UE dla Polski. W Zespole Szkół Samochodowych spotkali się z przedstawicielami Młodzieżowej Rady Miasta, z którymi dyskutowali na temat partycypacji młodzieży w decydowaniu o losach lokalnej wspólnoty. Na zakończenie studenci wzięli udział w warsztatach dziennikarskich prowadzonych przez Wojciecha Molendowicza - dziennikarza i prezesa Wydawnictwa Dobre - wydawcy lokalnej gazety "Dobry Tygodnik Sądecki" i portalu dts24.pl

Dzień poświęcony administracji rozpoczął się od spotkania z radnym miejskim Grzegorzem Fecko, następnie studenci w sali obrad Rady Miasta na spotkaniu z Wiceprezydent Magdaleną Majką i Sekretarzem Piotrem Lachowiczem zapoznali się z  systemem politycznym i administracyjnym w Polsce.  Studenci odwiedzili również świetlicę integracyjną dla dzieci romskich i polskich prowadzoną przez miasto Nowy Sącz.

Kolejny dzień poświęcony gospodarce zaczął się od  spotkania z Tomaszem Bastą, ekspertem biura Fundusze Europejskie dla Małopolski. Następnie grupa została przyjęta w jednej  z największych firm regionu – producenta okien dachowych FAKRO oraz w pięciogwiazdkowym hotelu Heron należącym do właściciela firmy Wiśniowski. Dzień zakończył się  zajęciami z robotyki, podczas których każdy student mógł zbudować i zaprogramować swojego robota.

W następnym dniu odwiedzili Warsztaty Terapii Zajęciowej Fundacji Pomocy Osobom z Autyzmem MADA i spotkali się z prezes Bożeną Fryc, odwiedzili Biuro Organizacji Pozarządowych i poznali zasady funkcjonowania trzeciego sektora w Polsce oraz cele, realizowane projekty i sposoby pozyskiwania środków na działalność statutową Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności. Następnie spotkali się z seniorami z Sądeckiego Klubu Seniora i odwiedzili Fundację Nomina Rosae, realizującą projekt „Sądecki Sztetl”, poświęcony holokaustowi sądeckich Żydów.  Po południu uczestniczyli w  warsztatach z komunikacji interpersonalnej i niewerbalnej oraz wzięli udział w zwiedzaniu starówki z historykiem, który naświetlił najnowsze dzieje Polski i ich wpływ na miejsce w Europie.  Dzień zakończyli  wizytą w regionalnej chacie lachowskiej spotykając się z członkami zespołu Podegrodzianie , wzięli udział w warsztatach tańca ludowego i degustowali regionalne przysmaki.

Dzień poświęcony kulturze rozpoczął się od spotkania z p.o. Dyrektor Centrum Kultury Sokół, Lilianą Olech, która przedstawiła historię Towarzystwa Gimnastycznego Sokół oraz współczesne zadania centrum kultury, sposób organizacji i finansowania działań.  Następnie uczestniczyli w kameralnym seansie filmu p.t. „Najlepszy” i w dyskusji o filmie z udziałem filmoznawcy Filipa Nowaka. Po południu wzięli udział w warsztatach sztuki użytkowej i wzornictwa przemysłowego, podczas których studenci korzystając z motywów ludowych i autorskich pomysłów własnoręcznie ozdobili płócienne torby oraz zwiedzili wystawę rzeźby współczesnej w Galerii Sokół. Następnie studenci odwiedzili Dom Brata Alberta dla bezdomnych mężczyzn, które prowadzi Wspólnota Emaus.

Podczas weekendu studenci spotkali się z czołowym aktywistą łemkowskim Petro Murianką, zwiedzili Krynicę, cerkiew w Powroźniku na Szlaku Architektury Drewnianej, podziwiali widoki z Ogrodów Sensorycznych w Muszynie i z zamku w Rytrze, przekroczyli granicę polsko-słowacką w miejscowości  Mniszek, . Ponadto zwiedzili Miasteczko Galicyjskie i spędzili popołudnie z  wolontariuszami.

Bardzo ciekawe były wieczory narodowe, podczas których studenci mogli zaprezentować gospodarzom, wolontariuszom i sobie nawzajem, swój kraj, jego kulturę, historię, taniec  i kuchnię.  Wizyta zakończyła się całodniowym pobytem w Krakowie, gdzie oprócz zwiedzania starówki studenci mieli okazję wziąć udział w warsztatach z historii mówionej w Fundacji Dobra Wola. Cała wizyta, dzień po dniu została opisana przez studentów w ich ojczystych językach na Facebooku i na stronie Fundacji Promocji Nauki i Kreatywności. Studenci nakręcili również film z wizyty.

Piotr Grześków

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.