Stary Sącz. Za 13 milionów miasteczko z klimatem wzbogaciło się o miejsce z klimatem…

Stary Sącz. Za 13 milionów miasteczko z klimatem wzbogaciło się o miejsce z klimatem…

Mieszkańcy Starego Sącza oraz goście odwiedzający Sądecczyznę doczekali się nowego obiektu, który będzie mocnym punktem na mapie kultury i wzmocni ofertę kulturalną Ziemi Sądeckiej.

Inwestor – Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari – zakończyło trwającą 3 lata inwestycję, która ze względu na wielkość, koszt i stopień skomplikowania okazała się być rekordową wśród wszystkich dotychczasowych inwestycji kulturalnych w Starym Sączu i jedną z większych w regionie.  Umowa z wykonawcą została zawarta przed trzema laty (w dniu 28.02.2019 r), ale  początek prac koncepcyjnych sięga jeszcze roku 2015, kiedy zrodził się pomysł by zrewitalizować kamienicę w Rynku pod nr 5 i rozpoczęto pierwsze rozmowy i konsultacje na ten temat.

Koszt inwestycji zamknął się kwotą 13 033 179,51 zł , z czego 11 784 470,00 zł  kosztowały roboty budowlane, a 1 248 709,51 zł  zakup niezbędnego wyposażenia. Centrum kultury już w 2018 roku pozyskało dofinansowanie z kwocie 5 199 736,09 zł z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. Zadanie zostało sfinansowane w ramach priorytetu Rewitalizacja miast średnich i małych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Nowa siedziba Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu na powierzchnię użytkową 1375 m2. Dla porównania odremontowana (a w praktyce uratowana przed degradacją) kamienica w Rynku pod nr 5 miała wcześniej niecałe 300 m2 powierzchni użytkowej. Obecnie ponad 1000 m2 wnosi dobudowana nowa część od ul. Kopernika 1 składająca się z dwóch kondygnacji nadziemnych i dwóch ukrytych od ziemią. To tutaj, na poziomie -8m mieści się imponująca nowoczesna galeria, gdzie eksponowane mają być różnorodne oblicza sztuki współczesnej.

Przez kilkanaście lat kamienica w Rynku tylko na papierze była siedzibą Centrum Kultury. W praktyce rolę tą przejął zmodernizowany w latach 2008-2010 starosądecki Sokół z funkcjonalną salą widowiskową, ale ze szczątkowym zapleczem dla działalności innego typu, podczas gdy kamienica w Rynku ze względu na swój zły stan techniczny została wyłączona z użytkowania i czekała na lepsze czasy.

Obecnie, wraz z zakończeniem inwestycji starosądeckie Centrum Kultury uzyskało długo oczekiwane docelowe zaplecze na potrzeby prowadzonej działalności animacyjnej (m.in. w postaci różnorodnych zajęć, warsztatów i kursów).
W obiekcie znalazło się m.in. miejsce dla sali warsztatowej, dla pracowni multimedialnej, pracowni plastycznej z wyjściem na taras widokowy, sali baletowej oraz klubowej, gdzie będzie funkcjonować będzie klub dla młodzieży. Na parterze już za kilka dni swoją działalność rozpocznie kawiarnia Frida Art Café, nowe miejsce spotkań w zabytkowym centrum Starego Sącza. Odremontowano też zabytkowe, kamienne piwnice sklepieniowe, które wkrótce zostaną udostępnione (także z przeznaczeniem na lokal gastronomiczny typu winiarnia/pub).

Dyrektor CKiS w Starym Sączu Wojciech Knapik zauważa, że Stary Sącz podjął się bardzo ambitnego zadania i zbudował obiekt jaki rzadko spotyka się w miasteczkach tej wielkości, za co należą się wielkie podziękowanie dla władz miasta. Budynek, którego nie powstydziłoby się żadne miasto nie tylko w Polsce, ale też zagranicą. Flagowy, efektowny obiekt, o ciekawej architekturze, funkcjonalny  i idealnie położony w samym centrum miasteczka.

W poniedziałek 7 marca 2022 r zaplanowano uroczyste otwarcie i pierwszy wernisaż (wystawy pt. „Pandemia? Kryzys!”) w nowo otwartej Galerii IMO zaprojektowanej jako miejsce eksponowania sztuki współczesnej.
Następnego dnia, kiedy opadną emocje towarzyszące otwarciu i zostanie zdemontowania tymczasowa infrastruktura zbudowana na potrzeby oficjalnych uroczystości, obiekt, galeria i pozostałe pomieszczenia (w tym również Kawiarnia Frida Art Café) oficjalnie zostaną udostępnione zwiedzającym i użytkownikom (począwszy od 8 marca 2022 r).

Nowy budynek powoli wrasta w tkankę urbanistyczną „miasteczka z klimatem”. Pierwsze reakcje po zaprezentowaniu koncepcji architektonicznej autorstwa Wojciecha i Anny Świątków z pracowni architektonicznej 55Architekci wywołały niemały szok. Dziś, po kilku latach te emocje już w znacznej mierze opadły. Okazuje się, bowiem że ten obiekt o nowoczesnej bryle bardzo udanie komponuje się z zabytkowym otoczeniem, a nawet korzystnie je eksponuje. No i wbrew obawom w żadnym razie go nie przytłacza. Nowy budynek Centrum Kultury z dziedzińcem od ul. Kopernika 1 i sąsiednim Domem na Dołkach utworzył nową, b. przyjemną enklawę z potencjałem dla działań artystycznych i kulturalnych i jako miejsce spotkań.

Stary Sącz promowany jako kulturalne epicentrum Sądecczyzny jest liderem pod względem cyklicznych imprez o ustalonej renomie (Pannonica Festival, Starosądecki Festiwal Muzyki Dawnej, Jesienny Festiwal Teatralny i wiele innych), teraz oddając do użytku nową siedzibę dla miejscowego Centrum Kultury wzmacnia swój potencjał w dziedzinie animacji i edukacji kulturalnej i artystycznej

źródło: Centrum Kultury i Sztuki im. Ady Sari w Starym Sączu; Wojciech Knapik

zdjęcia Arbresha Goranci

 

Czytaj też:

To już pewne! Stalowa wieża na Mogielicy powstanie do lipca

Reklama