Stary Sącz. Pucenie oscypka, pokaz traktorów retro i Gooroleska. Czym jeszcze zaskoczy Agropromocja? [ZAPOWIEDŹ]

Stary Sącz. Pucenie oscypka, pokaz traktorów retro i Gooroleska. Czym jeszcze zaskoczy Agropromocja? [ZAPOWIEDŹ]

Rolnictwo podąża z duchem czasu jednak w ten weekend w Starym Sączu zwiedzający będą świadkami tego jak nowoczesność łączy się z tradycją. Oprócz wystaw nowego sprzętu i prezentacji nowoczesnych technologii organizatorzy zabiorą przybyłych w podróż w czasie.

Agropromocja była  dotąd i jest nadal wydarzeniem, które w szczególny sposób ukazuje wszelkie nowości technologiczne w branży rolniczej, ale i przypomina z  czego to rolnictwo się wywodzi.

To nie tylko pokazy maszyn i nowoczesnego sprzętu ale również pokazy dawnych obrzędów i tego, co kilkanaście dekad temu wypełniało życie rolnika, czyli pracy siłą rąk. Będzie można zatem zobaczyć pucenie oscypka, robienie masła czy chociażby młócenie za pomocą cepa – zapowiada Dominik Pasek, Dyrektor Małopolskiego Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Karniowicach.

Tradycja i nowoczesność

Podczas Agropromocji na zwiedzających czekać będzie wiele ciekawych pokazów. Instytut Zootechniki Państwowy Instytut Badawczy przygotuje specjalną wystawę ras rodzimych zwierząt gospodarskich. Na smakoszy czekać będą potrawy przygotowane z jagnięciny, wieprzowiny, gęsiny oraz z serów owczych, kozich i krowich. Dodatkowo odbędzie się pokaz pieczenia byka wraz z degustacją wołowiny, pokaz rozbioru tuszy gęsi białej kołudzkiej oraz pokaz rozbioru jagnięciny.

To jednak nie koniec. Organizatorzy zapraszają na pokaz strzyżenia owiec maszynką elektryczną oraz metodą tradycyjną. Nie zabraknie również wciąż zyskujących popularność alpak.

 Dzieci również nie będą się nudzić – dla nich przygotowany został konkurs dojenia sztucznej krowy oraz konne przejażdżki.

Wyniki konkursów

W czasie wystawy ogłoszone zostaną wyniki wojewódzkich konkursów organizowanych przez MODR Karniowice.

W sobotę poznamy rozwiązanie następujących konkursów: Agroliga, Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne, Najlepsze Gospodarstwo Agroturystyczne, Najlepszy Doradca Ekologiczny,Doradca Roku, Potrawy Regionalne. W niedzielę: Rozstrzygnięcie Konkursu Gazety Krakowskiej Mistrzowie AGRO i „Nasze Kulinarne Dziedzictwo Smaki Regionu”.

Organizatorzy zadbają również o muzyczne doznania zwiedzających. Pierwszy dzień wystawy zakończy się występem zespołu Gooroleska.

Wszystko to sprawi, że ta Agropromocja będzie niezapomniana.

Partnerem wystawy jest Województwo Małopolskie.

Więcej informacji wkrótce.

 

Fot. Małopolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Karniowicach

Czytaj też:

Stary Sącz. Agropromocja – jedyna taka okazja! [ZAPOWIEDŹ]

Reklama