Stary Sącz: powietrze pod nadzorem pyłomierza

Na budynku Urzędu Gminy Stary Sącz zamontowano czujnik pomiaru jakości powietrza. To efekt udziału Starego Sącza w akcji „Polska oddycha z Airly”.

WSB2020

Odczyty czujnika można na bieżąco śledzić TUTAJ

Każdy może również zainstalować sobie na smartfonie darmową aplikację do śledzenia pomiaru jakości powietrza dostępną TUTAJ

Czujniki Airly badają poziom zanieczyszczenia pyłów PM10 oraz PM 2,5. Czujniki działają w czasie rzeczywistym.

Dostępny jest także raport z pomiaru pyłu zawieszonego PM10 w gminie Stary Sącz przeprowadzanego od 5 kwietnia 2017 r. do 23 kwietnia 2017 r. Można się z nim zapoznać TUTAJ 

- Wynika z niego, że czasami stężenia są wyższe niż w Nowym Sączu oraz często się z nimi pokrywają - zauważa inż. Patryk Łakomiec ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

- Podwyższone stężenia względem stacji WIOŚ w Nowym Sączu mogą być spowodowane przez przydomowe kotłownie, w których mogą być wykorzystywane pozaklasowe kotły oraz węgiel złej jakości (muły i floty węglowe), a także śmieci jako ich paliwo. Ogrzewanie domowymi kotłami na paliwa stałe jest szeroko rozpowszechnione w gminach takich jak Stary Sącz. Wynika to z kilku czynników, między innymi z braku dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej, a nierzadko do sieci gazowej oraz z konkurencyjności cenowej tego typu instalacji - dodaje.

- Pyłomierz zainstalowany jest w rynku. Realizacją zadania zbadania jakości powietrza w gminie Stary Sącz zajmował się ekodoradca Krzysztof Kądziołka. Za analizę i opracowanie raportu odpowiedzialny był inż. Patryk Łakomiec ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Nowy Sącz, dzięki współpracy z Airly, także dostanie nowe czujniki powietrza.

Czytaj o tym TUTAJ

Fot. UM Stary Sącz. 

KZK

3 comments

  • bob 3 lutego, 2019 at 09:18 Odpowiedz

   Nie działa bo jest takie zapylenie że aż STRACH uruchomić ponownie. Przejdź się po godzinie 18stej w zimie na jakiekolwiek osiedle domków jednorodzinnych. JEDEN SMRÓD z kominów.

 1. Krzysztof 17 grudnia, 2018 at 06:41 Odpowiedz

  Czujnik Airly był zamontowany na budynku Urzędu Gminy w Starym Sączu przez okres ponad roku, od lipca 2017.
  Ekodoradca zgłosiła Gminę Stary Sącz do akcji „Polska oddycha z Airly” – czujnik mógł być wówczas wykorzystywany w Starym Sączu nieodpłatnie przez 1 rok. Niejednokrotnie jego wskazania przekraczały normy jakości powietrza, czasami nawet bardziej niż w Nowym Sączu ! – co najwyraźniej nie było mile widziane przez Starosądeczan oraz tamtejszych urzędników.
  Aby mieszkańców nie uświadamiać jak skażonym powietrzem oddychają czujnik został zdemontowany…
  Szkoda, komuś to najwidoczniej nie odpowiadało.
  Czujniki w ościennych gminach działają nadal i sprawdzają się znakomicie.

Wypowiedz się w tej sprawie

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.