Stary Sącz: powietrze pod nadzorem pyłomierza

Na budynku Urzędu Gminy Stary Sącz zamontowano czujnik pomiaru jakości powietrza. To efekt udziału Starego Sącza w akcji „Polska oddycha z Airly”.

wsb3

Odczyty czujnika można na bieżąco śledzić TUTAJ

Każdy może również zainstalować sobie na smartfonie darmową aplikację do śledzenia pomiaru jakości powietrza dostępną TUTAJ

Czujniki Airly badają poziom zanieczyszczenia pyłów PM10 oraz PM 2,5. Czujniki działają w czasie rzeczywistym.

Dostępny jest także raport z pomiaru pyłu zawieszonego PM10 w gminie Stary Sącz przeprowadzanego od 5 kwietnia 2017 r. do 23 kwietnia 2017 r. Można się z nim zapoznać TUTAJ 

- Wynika z niego, że czasami stężenia są wyższe niż w Nowym Sączu oraz często się z nimi pokrywają - zauważa inż. Patryk Łakomiec ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy.

- Podwyższone stężenia względem stacji WIOŚ w Nowym Sączu mogą być spowodowane przez przydomowe kotłownie, w których mogą być wykorzystywane pozaklasowe kotły oraz węgiel złej jakości (muły i floty węglowe), a także śmieci jako ich paliwo. Ogrzewanie domowymi kotłami na paliwa stałe jest szeroko rozpowszechnione w gminach takich jak Stary Sącz. Wynika to z kilku czynników, między innymi z braku dostępu do miejskiej sieci ciepłowniczej, a nierzadko do sieci gazowej oraz z konkurencyjności cenowej tego typu instalacji - dodaje.

- Pyłomierz zainstalowany jest w rynku. Realizacją zadania zbadania jakości powietrza w gminie Stary Sącz zajmował się ekodoradca Krzysztof Kądziołka. Za analizę i opracowanie raportu odpowiedzialny był inż. Patryk Łakomiec ze Stowarzyszenia Krakowski Alarm Smogowy - mówi Jacek Lelek, burmistrz Starego Sącza.

Nowy Sącz, dzięki współpracy z Airly, także dostanie nowe czujniki powietrza.

Czytaj o tym TUTAJ

Fot. UM Stary Sącz. 

FORDELEKT

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.