Burmistrz Starego Sącza Jacek Lelek weźmie jutro (10 grudnia) udział w uroczystej gali „100 Pomników Historii na Stulecie Odzyskania Niepodległości". W Teatrze Narodowym w Warszawie Prezydent Andrzej Duda wręczy rozporządzenia uznające nowe obiekty zabytkowe za Pomniki Historii. Starosądecka delegacja odbierze też tablicę pamiątkową potwierdzającą status Pomnika Historii dla zespołu staromiejskiego Starego Sącza i zespołu klasztornego Sióstr Klarysek.

Prezydenckie rozporządzenie pieczętuje rangę Starego Sącza - świadka naszej historii, współtworzącego bogactwo kultury polskiej, ale i europejskiej. Jest symbolicznym potwierdzeniem tego, co jest ważne dla tożsamości małych polskich ojczyzn.

Renault2

Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków i najwyższe wyróżnienie jakie zabytek może otrzymać. Stary Sącz znajdzie się w prestiżowym gronie m.in. obok Krakowa, Gdańska, Warszawy, ale i mniejszych miejscowości jak Łańcut, czy Gniezno o szczególnym znaczeniu dla dziedzictwa kulturowego Polski. Statut pomników historii nie przysługuje całym miastom, ale poszczególnym obiektom i jego elementom, jak na przykład łańcuckiemu zespołowi parkowo-pałacowemu. Od roku 1994 do dzisiaj prezydenckie rozporządzenie objęło 91 obiektów. Po poniedziałkowej uroczystości będzie ich niewiele ponad 100.

- Nigdy nie miałem wątpliwości, że Stary Sącz należy do grona miejsc niezwykle istotnych dla polskiej historii i kultury - mówi burmistrz Lelek.-  Stary Sącz to historia oparta na wielkiej wartości, historia wpisana w 1050 lat polskiego chrześcijaństwa. To nie tylko zabytkowe unikalne centrum, ale również wyjątkowa przestrzeń duchowa. Rangę pomnika historii podkreśla fakt, że jest on ustanawiany przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej specjalnym rozporządzeniem na wniosek Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

- Bardzo dziękuję wszystkim pokoleniom starosądeczan, którzy to dziedzictwo chronili na przestrzeni wieków i tym, którzy robią to dzisiaj. To nagroda za ich pracę. - dodaje burmistrz.

Relację z uroczystości w Teatrze Narodowym będzie można obejrzeć na stronie prezydent.pl

Rafał Kamieński 
fot. UM Stary Sącz/Wojciech Wójcik
PUMA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.