Stary Sącz, Nawojowa. Na ośmiu hektarach ziemi wyrosną farmy fotowoltaiczne

Stary Sącz, Nawojowa. Na ośmiu hektarach ziemi wyrosną farmy fotowoltaiczne

Panele fotowoltaiczne

Na gruntach nadleśnictw Sądecczyzny powstaną instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. To owoc współpracy spółki Tauron Zielona Energia oraz Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie. Nadleśnictwa Stary Sącz i Nawojowa przekazały na ten cel około osiem hektarów gruntów.

Fotowoltaika staje się coraz bardziej popularna. Ciągle słyszymy o odnawialnych źródłach prądu i ciepła, które mają zasilać całe wsie, gospodarstwa, może docelowo nawet miasta. Produkcja prądu z wykorzystaniem energii słonecznej jest tania i ekologiczna, ale wymaga przestrzeni…

Podmioty zaangażowane w przedsięwzięcie podpisały umowy dzierżawy gruntów w nadleśnictwach: Stary Sącz, Brzesko i Nawojowa. Porozumienie zakłada, że na ziemiach nieprzydatnych do prowadzenia gospodarki rolnej i leśnej, które leżą odłogiem, powstaną instalacje fotowoltaiczne oraz magazyny energii. Jak podkreśla wiceminister klimatu i środowiska Edward Siarka, działania te wpisują się w politykę unijną Zielonego Ładu.

– Jest to dla nas duże wyzwanie, ale tylko stosując nowe technologie, czyli fotowoltaikę, pompy ciepła czy mniej energochłonne surowce takie jak drewno, będziemy mogli mu sprostać – zaznaczył.

Paweł Szczygieł, dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie ocenił, że umowy zawierane z sektorem energetycznym mają finalnie doprowadzić do samowystarczalności energetycznej jednostek lasów państwowych. Do tej pory regionalna dyrekcja w Krakowie zawarła sześć umów na dzierżawę gruntów nadleśnictw ze spółką Tauron Zielona Energia. Prace nad podpisaniem sześciu kolejnych trwają.

– Inwestycje w OZE obejmą grunty na terenie krakowskiej dyrekcji o powierzchni kilkudziesięciu hektarów– zapowiedział przedstawiciel RDLP.

Prezes Tauron Zielona Energia Wojciech Więcławek ocenił, że grunty nieprzydatne do prowadzenia gospodarki rolnej i leśnej doskonale nadają się na rozproszoną energetykę.

-W dłuższym terminie energetyka odnawialna to jest coś, co zapewni nam redukcję kosztów energii, co jest bardzo ważne dla przedsiębiorców, zarówno tych małych, jak i dużych, takich jak Lasy Państwowe. Mówiąc obrazowo, dzięki trzem podpisanym właśnie umowom cała gmina Łososina Dolna mogłaby być zasilana odnawialną energią elektryczną – wskazał przedstawiciel spółki energetycznej.

Nie bez powodu na miejsce podpisania umów wybrano leśniczówkę leśnictwa Łososina Dolna. Budynek ten jest bowiem przykładem realizacji w praktyce idei zrównoważonego rozwoju – termomodernizacja z wykorzystaniem materiałów odnawialnych (drewno) oraz montaż paneli fotowoltaicznych, pozwoliły na powstanie oszczędnego w eksploatacji i ekologicznego budynku.

W podpisaniu umów uczestniczyli m.in. Edward Siarka, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, Paweł Szczygieł, Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie oraz przedstawiciele zarządu Tauron Zielona Energia – Prezes Wojciech Więcławek oraz Wiceprezes Maciej Mróz.

(DSZ)

czytaj też:

Muszyna. Będzie gondola i infrastruktura dedykowana spływom pontonami po Popradzie

zdjęcie: Unsplash

Reklama