Spiski Zamek oblężony przez Sądeczan

W ubiegłą sobotę i niedzielę (7-8 październik) członkowie Koła Grodzkiego działającego przy sądeckim PTTK, na zaproszenie zaprzyjaźnionego Klubu Słowackich Turystów TATRAN, gościli na Słowacji.

wsb3

Górska trasa prowadziła przez Branisko – w sobotę turyści zdobyli jeden z najwyższych szczytów tego pasma - Sľubicę 1129 m n.p.m. Po drodze atrakcją było fascynujące skalne okno. Malowniczy szlak z pięknymi widokami prowadził z Przełęczy Branisko do Domanova. Nocleg w miasteczku Spiskie Podgrodzie, które w całości wpisane jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przez okna pensjonatu w nocnej odsłonie widoczny, górujący nad okolicą,  pięknie podświetlony Zamek Spiski - perła średniowiecznej architektury.

Niedziela przebiegła pod znakiem zwiedzania zabytków UNESCO. Turystów zachwycił średniowieczny Kościół Ducha Świętego z niezwykle cennymi freskami w miejscowości Żehra, potem zwiedzili wspominany Zamek Spiski, który należy do największych tego typu zespołów zamkowych w Środkowej Europie. Miasto Spiskie Podgrodzie poznali szerzej poprzez wstęp do synagogi i muzeum, a potem zwiedzanie Spiskiej Kapituły z katedrą św. Marcina.

Drugi dzień wycieczki to także atrakcje przyrodnicze jakimi było niewątpliwie wejście na zachwycający formami skalnymi Drevenik, trawertynowe wzgórze kolorem miejscami przypominające lodowiec oraz wypływające niczym mały gejzer źródło mineralne w rezerwacie przyrody Siva Brada.

Koło Grodzkie PTTK i KST TATRAN Preszów serdecznie zapraszają na kolejne wspólne wycieczki, szczegóły na www.beskid.pttk.pl

Fot. W. Godek, K. Zygmunt

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.