Idziesz poboczem po zmroku? Pamiętaj, że grozi ci śmierć lub wysoki mandat

Jest jesień, na zewnątrz szybko robi się ciemno, a piesi często ubrani są w ciemną odzież. Kierowcy nie są w stanie zauważyć ich z odległości większej niż 30 m. Z odblaskową opaską pieszy idący poboczem staje się widoczny już ze 150 metrów i daje kierowcy czas na podjęcie manewru wymijania lub hamowania.

wsb3

Komenda Miejska Policji w Nowym Sączu przestrzega przed konsekwencjami braku odblasków za pomocą drastycznego filmu i przypomina, że najwięcej wypadków z udziałem pieszych odnotowuje się właśnie w miesiącach jesienno-zimowych.

Każda osoba poruszająca się po zmierzchu drogą poza obszarem zabudowanym ma obowiązek używać elementów odblaskowych stroju. Z tego nakazu zwolnione są jedynie osoby poruszające się po zmierzchu chodnikiem.

Przepisy o używaniu elementów odblaskowych zostały wprowadzone nowelizacją Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym. Zgodnie z nimi pieszy, niezależnie od wieku, poruszający się od zmierzchu do świtu, poza obszarem zabudowanym, powinien być wyposażony w elementy odblaskowe, które powinny być umieszczone w miejscu widocznym dla kierowcy.

Za brak odblasków grozi mandat w wysokości od 20 do 500 zł.

 

 

 

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]