Sklepy zamknięte w co drugą niedzielę. Jest polityczna decyzja w tej sprawie

Sklepy zamknięte w co drugą niedzielę. Jest polityczna decyzja w tej sprawie

Od 1 stycznia 2018 roku zostanie wprowadzony zakaz handlu w co drugą niedzielę. Janusz Śniadek, przewodniczący podkomisji ds. rynku i pracy, podczas rozmowy w radiu Tok Fm zapewnił, że „jest już w tej sprawie polityczna decyzja”.

 – Rozpoczynamy procedowanie ustawy. Pójdziemy w kierunku złotego środka, czyli zakazu handlu w co drugą niedzielę – powiedział na antenie radia Śniadek.

,,Solidarność” domagała się, aby zakaz obowiązywał w każdą niedzielę. Tak się jednak nie stanie. Pojawiły się również propozycje, by sklepy w niedzielę były otwarte do godziny 14, jednak i ten pomysł został odrzucony.

,,Pracownicy centrów handlowych to w większości bezdzietne osoby do 30. roku życia, przy czym co trzecia kontynuuje naukę, wynika z badania Kantar Millward Brown. Komu zatem ma służyć zakaz handlu?” – pyta Polska Rada Centrów Handlowych, zagorzali przeciwnicy wprowadzenia ustawy.

Decyzja ws. ustawy ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jedni mówią, iż każdemu należy się odpoczynek w niedzielę, wskazując, iż taka decyzja wpłynie pozytywnie na rodziny, drudzy uważają, że niesie ona negatywne skutki dla gospodarki i wpłynie na zmniejszenie zatrudnienia w handlu. Janusz Śniadek uważa, iż ograniczenie w co drugą niedzielę jest swoistym kompromisem, pomiędzy postulatami obu stron.

 Fot. pixabay
Share on twitter
Share on facebook