Sądeczanin Wiesław Czop odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski

Sądeczanin Wiesław Czop został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Wyróżnienie za wybitne zasługi w działalności społecznej na rzecz ochrony przeciwpożarowej przyznał mu prezydent RP Andrzej Duda.

dts

W imieniu głowy Państwa aktu dekoracji dokonał Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Adam Kwiatkowski. Uroczystość odbyła się w ubiegły piątek.

Wiesław Czop jest właścicielem przedsiębiorstwa wielobranżowego ,,GRÓD", zatrudniającego ponad 100 osób. Dał się poznać jako aktywny działacz i strażak ochotnik, angażujący się w organizację uroczystości oraz gminnych i powiatowych zawodów sportowo-pożarniczych. Od 1989 roku jest członkiem Ochotniczej Straży Pożarnej w Podegrodziu, od trzech kadencji zasiada w jej zarządzie. Piastuje również stanowisko Zastępcy Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP Podegrodzie oraz Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego ZOSP RP Nowy Sącz.

Od wielu lat angażuje się w działanie na rzecz środowiska lokalnego i jest mecenasem sportu.

Wspierał finansowo budowę szkoły i rozbudowę remizy strażackiej w Podegrodziu oraz budowę szkoły w Brzeznej. Regularnie organizuje i sponsoruje wiele imprez sportowych i kulturalno-oświatowych m.in. zawody w piłce nożnej o Puchar Wójta Gminy Podegrodzie, czy ,,Małopolski Przegląd Dziecięcych Grup Kolędniczych".

Sponsoruje instytucje społeczne, stowarzyszenia i osoby prywatne, nieodpłatne wykonuje usługi budowlane, albo daruje materiały budowlane potrzebującym. Finansuje działalność 13 ochotniczych straży pożarnych istniejących w gminie Podegrodzie oraz wspomaga działalność Klubu Sportowego „GRÓD".

Jest przewodniczącym Parafialnej Rady Gospodarczej oraz współorganizatorem uroczystości związanych z jubileuszem 1000-lecia istnienia parafii.

Przez cztery kadencje działał w samorządzie gminnym, jako przewodniczący Komisji Oświatowej i wiceprzewodniczący Rady Gminy. Jego głównym celem było zwiększenie miejsc pracy oraz poprawa jakości życia mieszkańców gminy.

Na swoim koncie ma wiele prestiżowych wyróżnień na szczeblu lokalnym i narodowym m.in.: Złoty Krzyż Zasługi, Srebrny Krzyż Zasługi, Srebrny i Brązowy Medal za zasługi dla pożarnictwa, Medal za Przykładną pracę (Słowacja), Złota Odznaka OZPN, Złota Odznaka LZS. Był także laureatem Ziarnka Gorczycy i Sądeczanina Roku 2001, a w 2002 roku został uhonorowany ,,Złotym Jabłkiem Sądeckim" przez starostę nowosądeckiego za działanie na rzecz sportu i kultury.

Panu Wiesławowi serdecznie gratulujemy! 

Fot. Krzysztof Sitkowski/ KPRP/
Wojciech Nalepa

 

dts

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.