Sądeczanie w pół roku nanieśli 1448 punktów na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Sądeczanie w pół roku nanieśli 1448 punktów na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa

Od stycznia do końca czerwca sądeczanie nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa 1448 punktów. Wszystkie zgłoszenia zostały zweryfikowane przez policjantów i ponad 54% z nich zostało potwierdzonych. Jakiego typu zagrożenia mieszkańcy naszego regionu zgłaszali najczęściej?

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa cieszy się wśród sądeczan dużym zainteresowaniem. Funkcjonuje od września 2016 roku i od tamtej pory do końca czerwca 2021 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na nią łącznie 10 034 zgłoszenia. W pierwszym kwartale 2021 roku w naszym regionie pojawiło się 612 zgłoszeń, a w drugim – 836.  Ze wszystkich tych informacji o zagrożeniach policja potwierdziła ponad 54%.

 Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były: dzikie wysypiska śmieci (70% potwierdzonych z 50 naniesionych zagrożeń), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (65% potwierdzonych z 60 zagrożeń), przekraczanie dopuszczalnej prędkości (63% potwierdzonych z 656 zagrożeń), nieprawidłowe parkowanie (58% potwierdzonych ze 199 zagrożeń) oraz akty wandalizmu (50% potwierdzonych z 24 zagrożeń) – informują sądeccy policjanci.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa jest bezpłatną aplikacją, dzięki której każdy może w prosty i anonimowy sposób poinformować policję o zagrożeniach, które zauważył. Dzięki niej można mieć realny wpływ na poprawę bezpieczeństwa w swojej okolicy.

– Wystarczy wejść na stronę KMZBzaznaczyć miejsce na mapie i wybrać rodzaj zagrożenia z dostępnych kategorii – przypominają mundurowi.

Wszystkie zgłoszenia są weryfikowane przez policjantów. Kiedy je potwierdzą, podejmują działania, mające na celu wyeliminowanie zagrożeń. Ponadto zebrane dzięki mapie informacje pomagają lepiej zarządzać patrolami w stosunku do potrzeb mieszkańców.

– Z narzędzia należy korzystać w rozsądny sposób, ponieważ każde naniesione na mapę zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Przypominamy, że mapa nie służy do zgłaszania potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112podkreślają policjanci.

 

ilustr. KMP w Nowym Sączu

Czytaj też: Ptaszkowa. Samochód uderzył w przydrożne drzewo

Reklama