Sądeczanie pamiętają: 97. rocznica Bitwy Warszawskiej

Sądeczanie pamiętają: 97. rocznica Bitwy Warszawskiej

Dzisiaj odbyły się uroczystości związane z 97. rocznicą Bitwy Warszawskiej (Cudu nad Wisłą) i z Dniem Wojska Polskiego. Obchody zainaugurowała msza święta w kościele Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu. Podczas nabożeństwa zastępca prezydenta Nowego Sącza- Jerzy Gwiżdż otrzymał Order św. Stanisława.

Liturgii przewodniczył kapelan Karpackiego Oddziału Straży Granicznej ks. Robert Młynarczyk, a homilię wygłosił ks. proboszcz Kazimierz Markowicz. Wspólną modlitwę uświetniła swoim występem Orkiestra Reprezentacyjna Straży Granicznej.

Na na zakończenie Eucharystii przedstawiciele Komandorii Orderu św. Stanisława wręczyli zastępcy prezydenta Nowego Sącza – Jerzemu Gwiżdżowi Order św. Stanisława – historyczne odznaczenie ustanowione 7 maja 1765 r. przez króla Stanisława Augusta Poniatowskiego.

– Bardzo dziękuję i nie ukrywam, że przyjąłem to odznaczenie ze wzruszeniem. Order św. Stanisława dedykuję wszystkim tym, którzy razem ze mną działali i działają, bo przecież w pojedynkę wiele zrobić nie można – mówił Jerzy Gwiżdż. – Tak jak św. Stanisław, który – jak to powiedział Jan Paweł II – jest patronem ładu moralnego, tak sądeczanie są przykładem tego, jak można dobrze działać dla swojej małej i dużej Ojczyzny. Dziękuję państwu, bo bez was tego indywidualnego odznaczenia z pewnością bym nie otrzymał. Order św. Stanisława jest zobowiązaniem do dobrego
i godnego życia –
zakończył wiceprezydent.

Po zakończonej mszy świętej, uczestnicy wraz z pocztami sztandarowymi przemaszerowali ulicami: Królowej Jadwigi, Klasztorną i Rejtana na Cmentarz Komunalny, gdzie na Grobie Nieznanego Żołnierza przy Pomniku Powstańców 1830 r. i 1863 r. złożone zostały symboliczne wieńce i wiązanki kwiatów przez delegacje.

W uroczystościach udział wzięły władze miasta i powiatu, parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, delegacje Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, służb mundurowych, a także Związku Strzeleckiego ,,Strzelec” oraz sądeckich szkół.

 

Fot. Starostwo Powiatowe w Nowym Sączu,
Źródło: UM Nowy Sącz

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama