Sądeckie seniorki nie dały się oszukać metodą „na wnuczka”

Sądeckie seniorki nie dały się oszukać metodą „na wnuczka”

Okazuje się, że akcje policyjne i medialne, które ostrzegają przed wyłudzeniami metodą „na wnuczka”, przynoszą efekty. W ostatnich dniach dwie Sądeczanki nie dały się nabrać oszustom.

Do 78-letniej kobiety parę dni temu zadzwoniła jej rzekoma wnuczka, która twierdziła, że uległa wypadkowi i potrzebuje 70 tysięcy złotych na operację. Seniorka odrzekła, że nie posiada takiej kwoty, po czym bezzwłocznie skontaktowała się ze swoimi dziećmi, które zapewniły ją, że nikt z jej bliskich nie uległ wypadkowi.

Nie dała się również oszukać 69-latka, która wraz z mężem oświadczyła telefonującej kobiecie, że nie ma w domu żadnych pieniędzy.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu przypominają, że należy być ostrożnym w kontakcie z osobami, których nie znamy oraz nigdy nie ufać nieznajomym podającym się za naszych krewnych i proszącym o pieniądze. Takie prośby należy potwierdzać, kontaktując się z innymi członkami rodziny.

Oprócz metody „na wnuczka” popularna wśród oszustów jest także metoda „na policjanta”. W związku z tym funkcjonariusze przypominają: Policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy, nigdy też nie dzwonią do mieszkańców, aby zaproponować im udział w prowadzonych przez nich działaniach. We wszystkich podejrzanych lub wątpliwych sytuacjach należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Wyczulajmy na tego typu sytuacje członków naszych rodzin, zwłaszcza tych starszych.

Nowosądeccy policjanci zachęcają do obejrzenia filmu przygotowanego przez Fundację ProPublika we współpracy z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, w którym pokazane są metody działania tego typu przestępców (materiał dostępny TUTAJ).

fot. ilustr. pixabay

Share on twitter
Share on facebook