Sądecka Fundacja, której przyznano ponad 2 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości zostanie wezwana do zwrotu części dotacji

Sądecka Fundacja, której przyznano ponad 2 mln zł z Funduszu Sprawiedliwości zostanie wezwana do zwrotu części dotacji

23 umowy mocą których przyznano dotacje z Funduszu Sprawiedliwości uznano za nieważne. Część organizacji zostanie wezwanych do zwrotu dotacji. Pozostałym nie będą wypłacane kolejne transze finansowania. Jedna z zakwestionowanych umów, w związku z którą resort sprawiedliwości wystąpi o zwrot pieniędzy, była realizowana przez nowosądecką Fundację RTCK. Ministerstwo podległe Zbigniewowi Ziobrze przyznało tej organizacji 2,36 mln zł.

Fundusz Sprawiedliwości został powołany jako fundusz celowy, przeznaczony na wsparcie dla ofiar przestępstw. Sądecka fundacja RTCK korzystając z pieniędzy z tego źródła organizowała, począwszy od 2021 roku spotkania dla młodzieży z raperem Arkadio.

Na stronie internetowej RTCK czytamy, że celem projektu jest przeciwdziałanie przyczynom przestępczości wśród młodzieży. „Projekt umożliwia nam nieodpłatne organizowanie wydarzeń profilaktycznych. Wydarzenia, o których mowa, to rodzaj konferencji na temat drogi życia pasją i talentami przeplatanych wykonywanymi na żywo autorskimi utworami muzycznymi z klipami ilustrującymi omawianą tematykę. Prezentowana historia życia Arkadio pokazuje, jak można zmienić swoje życie — na pełne poczucia spełnienia i szczęścia, poprzez oparcie się na swoich pasjach, talentach i silnych stronach. Mówi także o doświadczeniach Arkadio, w zakresie zgubnego wpływu używek i przestępczości na jego kondycję życiową” – piszą pomysłodawcy cyklu.

W wypowiedzi dla Radia Kraków wiceprezes fundacji Adrian Wieczorek stwierdził dziś, że RTCK złożyło projekt konkursowy, spełniło kryteria i podparło swój wniosek badaniami, które miały dowodzić w jaki sposób spotkania z raperem mogą przeciwdziałać przyczynom przestępczości. – Nie nam to rozstrzygać, czy cele statutowe powołania funduszu były zgodne z tym, jaki został ogłoszony konkurs – skomentował.

Główny bohater projektu RTCK „Czy to co robisz ma sens” – raper Arkadio – pochodzi z Nowego Sącza. Niegdyś współpracował z księdzem egzorcystą Michałem Olszewskim, twórcą Fundacji Profeto. Profeto przyznano z Funduszu Sprawiedliwości rekordową dotację, w wysokości prawie 100 mln zł. Jej założyciel, były egzorcysta, usłyszał zarzuty związane z przekroczeniem uprawnień i wyrządzeniem szkody majątkowej. Były urzędnik resortu sprawiedliwości Tomasz Mraz w prowadzonym w tej sprawie śledztwie i przed sejmową komisją śledczą zeznał m.in., że większość konkursów w ramach Funduszu Sprawiedliwości była prowadzona „w nierzetelny sposób”, a głównym decydentem w sprawach podziału pieniędzy był Zbigniew Ziobro.

Źródło: money.pl; Radio Kraków

Czytaj też:

Zderzenie 5 samochodów na zjeździe z A4; jedna ofiara śmiertelna

Reklama