Sądecka biblioteka zaprasza: Różne strony książki

Sądecka biblioteka zaprasza: Różne strony książki

Oddział dla Dzieci i Młodzieży Sądeckiej Biblioteki Publicznej realizuje w roku bieżącym projekt „Różne strony książki”. W ramach projektu przeprowadzone zostaną różnorodne w formie działania, których celem będzie promocja aktywnego czytania wśród najmłodszej grupy odbiorców – dzieci – i przygotowanie ich do samodzielnego sięgania po literaturę.

Wśród wydarzeń zaplanowano: spotkania autorskie, kreatywne warsztaty (z zakresu tworzenia leporello, pop-up, książek dotykowych, komiksów), konkurs plastyczny oraz wystawy (tradycyjną w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży oraz on-line). Najmłodsi będą mieli okazję spotkać się na żywo lub online ze znanymi i lubianymi autorami książek, ilustratorami, rysownikami: Tomaszem Samojlikiem, Agnieszką Żelewską, Magdaleną Pilch, Piotrem Burzyńskim oraz z twórcami niezwykłych książek dotykowych: Patrycją Zalejską i Kiryłem Konowałowem.

Ważnym aspektem projektu są zarówno spotkania dzieci z twórcami książek i poznanie ich warsztatu twórczego, jak i samodzielne, kreatywne działania uczestników. Przed nami czas pełen ciekawych spotkań, twórczych działań, zabawy i przede wszystkim książek!

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Spotkanie autorskie z Tomaszem Samojlikiem „O czym szumi puszcza i inne opowieści przyrodnicze u progu lata”

21 czerwca 2021 r., godzina 10:00, online.

Sądecka Biblioteka Publiczna zaprasza najmłodszych czytelników już 21 czerwca o godz. 10:00 na pierwsze spotkanie w ramach projektu „Różne strony książki”. Będzie to spotkanie autorskie z pisarzem i ilustratorem Tomaszem Samojlikiem.

W ramach spotkania „O czym szumi puszcza i inne opowieści przyrodnicze u progu lata” Autor opowie o pracy biologa, ilustratora i o swoich bestsellerowych postaciach i ich przygodach: żubrze Pompiku i ryjówce Dobrzyku.

Spotkanie odbędzie się na platformie Zoom. Link do spotkania dostępny będzie dla wszystkich zainteresowanych na stronie biblioteki: www.sbp.nowysacz.pl. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy. Do udziału zachęcamy dzieci z klas 0-III.

Tomasz Samojlik – doktor habilitowany nauk przyrodniczych, autor książek i ilustrator. Na co dzień pracuje w Instytucie Biologii Ssaków Polskiej Akademii Nauk w Białowieży. Swoje doświadczenie wykorzystuje tworząc komiksy i książki z motywami przyrodniczymi. Twórca serii o Żubrze Pompiku i komiksów o ryjówce Dobrzyku. Wielokrotnie nagradzany za popularyzowanie wiedzy naukowej. Jego książka ,,Tropy na śniegu’’ znalazła się na Złotej Liście książek polecanych przez Fundację „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom”.

„Małe warsztaty komiksu z Czarownicą Irenką” – poprowadzi Agnieszka Żelewska.

22 czerwca 2021, godz. 10:00, online.

Warsztaty będą zrealizowane na bazie twórczości autorki, a zwłaszcza jej książki obrazkowej „Czarownica Irenka”. Dzieci dowiedzą się jak powstaje komiks, jak pokazać ruch i emocje na rysunku, a na końcu same stworzą proste historyjki obrazkowe.

Ze względu na warsztatową formę spotkania, możliwość uczestnictwa wyłącznie po wcześniejszym zapisie. Zapraszamy przedszkolaki i uczniów klas 0-III. Zapisy w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży, ul. Lwowska 21, Nowy Sącz, tel. 18 441 37 10.

Ci, którym nie uda się być na warsztatach, będą mogli obejrzeć je w późniejszym terminie, ponieważ nagranie zostanie udostępnione na kanale YouTube biblioteki.

Agnieszka Żelewska – graficzka i twórca książek dla dzieci. Ukończyła PWSSP w Gdańsku na wydziale Malarstwa i Grafiki. Jest autorką historyjek obrazkowych z czarownicą Irenką, od lat ukazujących się na łamach ,,Świerszczyka’’. Zilustrowała między innymi ,,Złap byka za rogi’’, książki o Wesołym Ryjku, ,,Gęboluda’’. Zajmuje się również szyciem zabawek dla najmłodszych. Otrzymała dwukrotnie Nagrodę Książka Roku Polskiej Sekcji IBBY oraz kilka wyróżnień. W czerwcu tego roku została laureatką Nagrody Żółtej Ciżemki za najlepszą książkę dla dzieci i młodzieży wydaną w 2020 ,,O kruku, który chciał zostać papugą’’.

 

Reklama