Ruszyła akcja ,,Pasy”. Dziś wzmożone kontrole na drogach

Ruszyła akcja ,,Pasy”. Dziś wzmożone kontrole na drogach

– PAMIĘTAJ, PASÓW NIE ZAPINASZ DLA POLICJI. ZAPINASZ JE DLA SIEBIE – grzmią policjanci. Dziś w całym kraju policja prowadzi działania kontrolno-prewencyjne pod nazwą ,,Pasy”. Patrole drogowe będę zwracać szczególną uwagę na zapinanie przez kierowców i pasażerów pasów bezpieczeństwa oraz na przewożenie dzieci w fotelikach.

Funkcjonariusze chcą zwrócić uwagę na to, jak poważne konsekwencje może nieść ze sobą jazda bez zapiętych pasów. Przypominają, że brak pasów znacząco zwiększa ryzyko poważnych obrażeń nie tylko w czasie wypadku, ale też po prostu podczas gwałtownego hamowania.

– W chwili zderzenia pojazdu z przeszkodą, na osoby będące wewnątrz pojazdu działa ogromna siła bezwładności, która powoduje, że człowiek przez moment ma „masę zderzeniową” wynoszącą nawet kilka ton – informują policjanci.

Pasy powinny zapinać wszystkie osoby znajdujące się w pojeździe, także te siedzące z tyłu. Kiedy pasażer na tylnej kanapie nie zadba o to, podczas zderzenia czołowego uderzy w fotel przed sobą z siłą, która czasem może nawet złamać oparcie. Taka sytuacja niekiedy doprowadza do śmierci osoby siedzącej z przodu.

Jak powinny być zapięte pasy bezpieczeństwa?

  • Muszą przylegać płasko do ciała
  • Pas powinien być napięty
  • Część dolna pasa powinna opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha (oznaczenie nr 1 na rysunku)
  • Część górna pasa powinna przebiegać nad środkiem barku (oznaczenie nr 2 na rysunku).

Ważne, by młodsze dzieci przewozić w fotelikach bezpieczeństwa dopasowanych do wzrostu i wagi pociechy. Policjanci zaznaczają, że nie ma znaczenia, czy wybieramy się w długą podróż, czy do przejechania mamy krótką trasę – ryzyko istnieje w obu przypadkach. Pamiętajmy, że pas pionowy powinien opierać się na ramieniu dziecka, a nie na szyi, a pas biodrowy na wysokości miednicy, a nie na brzuchu. Nie wolno też układać pasa pod rączkami dziecka lub za jego plecami.

– Dziecko, które podróżuje na tylnym siedzeniu i nie jest umieszczone w foteliku, może w chwili hamowania nieoczekiwanie znaleźć się między przednimi siedzeniami lub przelecieć przez siedzenie uderzając w elementy samochodu. Z kolei gdy siedzi na kolanach dorosłej osoby podczas ostrego hamowania albo zderzenia z  przeszkodą, ciało dorosłego może zmiażdżyć dziecko – wyjaśniają policjanci.

fot. KMP w Nowym Sączu

Grafika: www.bezpieczniwpasach.pl

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama