MUSZYNA: 5 milionów złotych na czary-mary, labirynty i inne cuda w ogrodach sensorycznych

Pieczara zbójników muszyńskich, jaskinia diabła Boruty, chata czarownicy, labirynt ogród leśny, ogród muzyczny – o takie atrakcje wzbogacą się w drugiej połowie 2018 r. Muszyńskie Ogrody Sensoryczne. Wszystko za blisko 5 mln zł. 

Umowę na rozbudowę ogrodów podpisano dziś (piątek, 21 lipca) w sądeckim Sokole.

– Chcemy wprowadzić nowe elementy wypoczynku i rekreacji z wykorzystaniem walorów obszaru nadpopradzkiego uzdrowiska tak, aby maksymalnie wydobyć i podkreślić atrakcyjność tego miejsca. Nowa cześć ogrodów będzie mieć przyjazny charakter dla szerokiego grona społeczeństwa – w różnym wieku, o różnych potrzebach wypoczynku, rekreacji i aktywności fizycznej na poziomie ponadlokalnym – mówi Arkadiusz Cycoń z Urzędu Miejskiego w Muszynie.

W ogrodzie leśnym turyści i goście będą mogli udać się w podróż ścieżką dydaktyczną zaznajamiając się z roślinnością występującą w naturalnym krajobrazie Dawnego Państwa Muszyńskiego.

W nowych ogrodach, zwiedzający będą mogli zobaczyć między innymi: pieczarę zbójników muszyńskich, jaskinię diabła Boruty i chatę czarownicy. W tym baśniowym zakątku nie zabraknie akcentów związanych z obecnością Studnic – boginek strzegących największego bogactwa „Ziemi Muszyńskiej” – zdrowych wód mineralnych. Będą Mamuny, Południce i Panny Wodne. W ogrodach będzie można spotkać przechadzające się mieszczki, harników i inne postaci, które przybędą czasem do uzdrowiska z zamierzchłej przeszłości aby uchronić pamięć o dawnej Muszynie.

– Niemałą atrakcją okaże się labirynt, w którym śmiałkowie będą mogli poddać próbie swoją orientację w terenie i spryt. Kolejną ciekawą strefą będzie ogród w stylu nowoczesnym, znajdzie się tam m.in. elektroniczne drzewo – dodaje Arkadiusz Cycoń.

Ostatnim ogrodem w ramach realizowanego projektu będzie ogród muzyczny. Zaprojektowano go wykorzystując wzniesienie, w które wkomponowano pawilon muzyczny, który swoją formą nie zdominuje przestrzeni, lecz wpisze się we wzgórze. Budynek zatopiono w zieleni. Dach zaprojektowano jako „dach zielony”, po którym można chodzić, tworząc w ten sposób naturalną platformę widokową.

Nowo projektowane ogrody obejmą swym obszarem 4,64 ha i będą tworzyć z istniejącymi ogrodami barwną całość o różnorodnej stylistyce. Koszt inwestycji to kwota 4 722 238 zł, z czego aż 3 507 362 zł będzie pochodziło z dofinansowania Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.

***

Ogrody Sensoryczne, cieszące się zainteresowaniem turystów i kuracjuszy, powstały w 2012 r. na Suchej Górze w Muszynie. Zlokalizowany w dzielnicy uzdrowiskowej park sięga swym obszarem ponad 5 ha i podzielony jest na ogrody zdrowia, zapachu i dotyku, słuchu, smaku, wzroku oraz las Afrodyty, gdzie pary nowożeńców sadzą swoje drzewka miłości.

 

Fot. Wizualizacje i zdjęcia – UM Muszyna. 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.