Rolowana brama garażowa

Rolowana brama garażowa

Brama garażowa powinna być wygodna w użytkowaniu, ale i dopasowana do elewacji budynku. Warto też rozejrzeć się za modelem zapewniającym skuteczną ochronę przed złodziejami. Jednym z nowoczesnych rozwiązań jest brama garażowa rolowana. Czy warto w nią zainwestować?

Jak zbudowane są bramy rolowane?

Rolowana brama garażowa przypomina tradycyjną roletę okienną. W pozycji zamkniętej szczelnie zasłania otwór wjazdowy, a podczas otwierania nawija się na wał zamontowany ponad nim. Ten sposób otwierania jest możliwy dzięki budowie płaszcza, który składa się z ułożonych poziomo lameli aluminiowych. Tego typu modele standardowo wyposażane są w automatyczny napęd, jednak w razie awarii zasilania można je otwierać również ręcznie.

Rolowana brama garażowa jest odporna nawet na duże obciążenia wiatrowe dzięki specjalnym kotwom. Utrzymują one płaszcz bramy w prowadnicach, a rozwiązanie to ponadto zmniejsza ryzyko włamania.

Jakie zalety ma rolowana brama garażowa?

Bramy roletowe cenione są za swoją funkcjonalność. Zdalne sterowanie skrzydłem przekłada się na komfort użytkowania, ale to oczywiście nie jedyne zalety tego modelu. Ze względu na swoją konstrukcję bramy rolowane zajmują niewiele miejsca, dlatego świetnie sprawdzają się w tych budynkach, gdzie priorytetem jest maksymalne wykorzystanie całej przestrzeni wewnątrz oraz z krótkimi podjazdami do garażu.

Istotną zaletą bram rolowanych jest też możliwość montowania ich zarówno wewnątrz garażu, jak i na zewnątrz. W tym drugim przypadku kaseta z wałem, na który nawijany jest płaszcz bramy, skutecznie zabezpiecza mechanizm przed szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych czy przed ingerencją osób trzecich. Ponadto bramy rolowane sprawdzą się nie tylko w garażach z prostokątnymi otworami wjazdowymi, ale też skośnymi czy w kształcie łuku.

Warto wiedzieć, że na rynku dostępne są również bramy podsufitowe. W tym modelu zbudowany z aluminiowych lameli płaszcz nie jest nawijany na wał, ale porusza się w prowadnicach montowanych na suficie. Dzięki temu można zamontować go nawet w garażach o bardzo niskich nadprożach, w których nie zmieściłby się wał bramy rolowanej.

Wymieniając zalety bram rolowanych, nie można zapominać także o ich estetycznym wyglądzie. Dostępne w różnych wersjach kolorystycznych wykończenie powierzchni płaszcza sprawia, że można je idealnie dopasować do architektury domu. Wśród ofert producentów bram garażowych znajdziemy nie tylko jednolite kolory, ale też dekoracyjne powierzchnie drewnopodobne.

Czy rolowana brama garażowa ma jakieś wady?

Wśród wad bram rolowanych najczęściej wymienia się ich cenę. To nowoczesne rozwiązanie, które standardowo wyposażane jest w napęd elektryczny, co przekłada się na większy koszt zakupu, niż w przypadku modeli segmentowych czy uchylnych.

Chociaż bramy rolowane dostępne są w różnych kolorach, inwestorzy decydujący się na ten model mają jednak mniejszy wybór wyglądu powierzchni płaszcza, niż podczas zakupu innych bram.

Czy warto zdecydować się na bramę rolowaną do garażu?

Wybór bramy garażowej zależy od kilku czynników. Oprócz kwestii kosztów zakupu istotne znaczenie ma również ilość dostępnego miejsca w budynku, wysokość nadproża, izolacja termiczna czy wreszcie długość podjazdu. Rolowana brama garażowa to świetna propozycja dla osób poszukujących modelu zajmującego jak najmniej miejsca. Ponieważ płaszcz bramy otwiera się pionowo do góry, bez obaw można parkować auto bezpośrednio przed garażem – to ważne, jeśli nie mamy na posesji zbyt wiele przestrzeni.

Problemem dla niektórych inwestorów może być cena bramy rolowanej. Warto jednak pamiętać, że wykonany z aluminiowych lameli płaszcz tego modelu jest odporny na korozję, dlatego posłuży przez wiele lat. Nie bez znaczenia pozostaje również wygoda użytkowania – automatyczny napęd pozwoli sterować bramą bez konieczności wychodzenia z auta. Bramy rolowane mogą też mieć specjalne zabezpieczenia przed podważeniem płaszcza, co znacznie ogranicza ryzyko włamania do garażu.

Reklama