Rekrutacja do szkoły w czasie pandemii

Rekrutacja do szkoły w czasie pandemii

Z Katarzyną Filip, specjalistką ds. kształcenia zawodowego w Branżowej Szkole I Stopnia „Praktyk”, która współpracuje m.in. z Firmą Wiśniowski, rozmawiamy o tym, jak wygląda nauka i rekrutacja w czasach kwarantanny.

Czy pandemia pokrzyżowała plany związane z rekrutacją?

Chyba nie ma w Polsce firmy czy instytucji, której plany nie zostały pokrzyżowane przez pandemię. Ta sytuacja dotknęła również szkoły. Po pierwsze mierzymy się z nauczaniem zdalnym, z którym do tej pory nie zetknęli się ani nasi nauczyciele, ani uczniowie. Wszyscy się uczymy. Brak bezpośredniego kontaktu jest dla całej społeczności szkolnej trudnym doświadczeniem. Co więcej, wczesna wiosna to pora, kiedy szkoły ponadpodstawowe rozpoczynają promocje swoich ofert edukacyjnych wśród uczniów klas ósmych. W tym roku nie odbyły się zaplanowane Targi Edukacyjne w Nowym Sączu oraz w Krakowie. Szkoły podstawowe również na swoim podwórku organizują minitargi, na których okoliczne placówki ponadgimnazjalne mogą zaprezentować swoją ofertę, a uczniowie klas ósmych mają całą ofertę w jednym miejscu. My również chcieliśmy zaprezentować swoją ofertę podczas kilku takich wydarzeń.

W poprzednich latach odbywały się też spotkania dla kandydatów w Firmie Wiśniowski.  Jak było tym razem?

Niestety ta inicjatywa też nie doszła do skutku.  Każdego roku zapraszamy uczniów ostatnich klas podstawowych (wcześniej gimnazjów) na spotkania do Firmy Wiśniowski dotyczące wyboru przyszłej ścieżki zawodowej. Jest to bardzo ciekawe doświadczenie zarówno dla młodzieży, jak i nauczycieli. Mogą obejrzeć firmę od środka, przespacerować się kładką nad krajówką i co najważniejsze posłuchać o firmie Wiśniowski i jej zapotrzebowaniach kadrowych. Na koniec nasza szkoła prezentuje ofertę uczniom, którzy są zainteresowani wyborem szkoły branżowej.Te spotkania organizujemy już od 6 lat i z roku na rok cieszą się coraz większym powodzeniem. Mam informację od nauczycieli, że po takiej wizycie w firmie Wiśniowski, uczniowie zmieniają swoje wybory. Ktoś usłyszy, że „Wiśniowski” potrzebuje inżynierów, więc zamiast liceum wybiera technikum.

Jakie zatem podjęliście działania, żeby jednak prowadzić rekrutację?

Wykorzystujemy media elektroniczne. Podczas promocji naszej oferty edukacyjnej zawsze to robiliśmy, bo młodzi ludzie „żyją” w mediach społecznościowych, ale musieliśmy nieco zintensyfikować nasze działania, żeby informacja o nas dotarła do jak największej liczby osób. Korzystamy z naszego fanpage na Facebooku Zawodówka jest fajna, gdzie kontaktujemy się z naszymi uczniami i sympatykami, informując o rekrutacji. Realizujemy również kampanię promocyjną w internecie i informacyjną na naszej stronie: www.szkolapraktyk.pl

Uczniowie już zaczęli się zapisywać?

Tak – mamy już kilkunastu chętnych, ale czekamy na więcej.

Do jakich uczniów skierowana jest Wasza oferta?

Do uczniów kończących ósmą klasę podstawówki, którzy chcą zdobyć solidny zawód i wolą działanie od siedzenia w książkach. Nasi uczniowie to pracownicy młodociani, którzy u pracodawcy spędzają w pierwszym roku nauki dwa dni, a w drugim i trzecim roku trzy dni. W pozostałe dni są w szkole. Poznają swój zawód, a po zakończonej praktyce są gotowi do tego, aby podjąć pracę.

Co odróżnia Was od innych branżowych szkół I stopnia w regionie, dlaczego warto wybrać akurat szkołę „Praktyk”?

Oprócz naszego głównego partnera, czyli firmy Wiśniowski, która dba o wszystkich swoich pracowników, również młodocianych, to aktywne życie szkolne. Wyjeżdżamy na ciekawe wycieczki, organizujemy rozmaite konkursy i zajęcia profilaktyczne. Pierwsze klasy biorą udział w wyjazdach integracyjnych. W ramach lekcji wychowania fizycznego wyjeżdżamy na lodowisko i do parku trampolin. Co więcej, organizujemy ciekawe konkursy sportowe w najrozmaitszych dyscyplinach (tenis stołowy, piłka nożna, piłka siatkowa, lekkoatletyka „Miss Fitness i Strongman”). Nasi uczniowie mogą zaprezentować swoje talenty zawodowe w konkursie „Pokaż, co potrafisz”. W ramach zajęć profilaktycznych spotykamy się z ciekawymi osobami i wyjeżdżamy w niedostępne na co dzień miejsca. Organizujemy również konkursy przedmiotowe w ramach Tygodnia kultury języka polskiego, czy Dnia matematyki. Nasi uczniowie mają możliwość rozwijania rozmaitych swoich pasji u nas. Dostrzegamy ich talenty i zaangażowanie, nagradzamy, motywujemy do dalszej pracy. Nasze społeczeństwo potrzebuje ludzi z pasją, którzy będą zmieniać szarą polską rzeczywistość na lepsze.

Do kiedy potrwa rekrutacja i jak można wziąć w niej udział?

Obecnie prowadzimy rekrutację telefoniczną, można zadzwonić, podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu, adres, wybrany zawód i takie zgłoszenie skutkuje umieszczeniem na liście kandydatów. Następny krok należy do nas. Skontaktujemy się z każdym z kandydatów i poinformujemy o dalszym postępowaniu, kiedy już będziemy wiedzieli, w którą stronę zmierza sytuacja w Polsce.

Dziękujemy za rozmowę.

Dziękuję i zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do przejrzenia naszej oferty na stronie internetowej.

materiał partnera

 

 

Reklama