Redukcja tkanki tłuszczowej – jak zdrowo schudnąć?

Redukcja tkanki tłuszczowej – jak zdrowo schudnąć?

Redukcja tkanki tłuszczowej

Redukowanie tkanki tłuszczowej wymaga nie lada pracy. Nadmierna masa ciała nie zniknie sama. Konieczne jest, abyśmy wdrożyli zmiany, które pozwolą na systematyczne gubienie niechcianych kilogramów. Na czym warto się szczególnie skupić i jak zmieniać nasze nawyki w sposób zdrowy?

Deficyt kaloryczny, czyli ile jeść?

Aby można było mówić o utracie masy ciała, potrzebny jest deficyt kalorii. Organizm zacznie spalać zapasy zgromadzone w tkance tłuszczowej, o ile dostarczymy mu nieco mniej paliwa kalorycznego w postaci jedzenia — wówczas dla wyrównania zapotrzebowania będzie musiał skorzystać ze zmagazynowanego tłuszczu na brzuchu, udach czy ramionach. O to nam właśnie chodzi — wraz z uszczupleniem nadmiarowych zapasów tłuszczu, zmniejszać będzie się nasza waga. Ile jednak trzeba jeść, by doprowadzić do takiego deficytu i czy można z nim przesadzić? Najlepiej jest wyliczyć swoje prawidłowe zapotrzebowanie na kalorie, a następnie od niego odjąć około 20%. Takie uszczuplenie da nam pożądaną sumę kalorii, która skutkować powinna zdrowym chudnięciem. W utrzymaniu deficytu może pomóc dieta pudełkowa, która dostarczać będzie dokładnie wyliczone posiłki zgodne z wybraną przez nas kalorycznością. Co więcej, niektóre z diet pudełkowych umożliwiają konsultację z profesjonalnym dietetykiem, co jeszcze bardziej ułatwia kwestie wyliczenia kaloryczności posiłków odpowiedniej do płci, wieku, aktywności fizycznej, stanu zdrowia itd.

Ilość i jakość muszą iść w parze

Oprócz tego, że musimy zadbać o prawidłową dla zdrowej redukcji masy ciała ilość jedzenia, nie możemy zapominać o jakości tego, co trafia na nasz talerz. O ile z cateringiem dietetycznym będzie to niezwykle proste, gdyż zajmą się tym za nas dietetycy i kucharze, o tyle jeśli przygotowujemy posiłki sami, łatwo o monotonię, która z biegiem czasu zabija nie tylko smak potraw, radość z jedzenia, ale i chęci do kontynuowania wysiłków. Jeżeli nie zapewnimy sobie urozmaicenia śniadań, obiadów czy kolacji, szybko też możemy doprowadzić do niedoborów żywieniowych. Pamiętajmy o odpowiednich proporcjach białka, tłuszczów i węglowodanów, jeśli trzeba, skonsultujmy się z lekarzem i zapytajmy o możliwość wspierania się suplementami witaminowymi.

Czas dobry na wszystko

Niezwykle ważnym warunkiem zdrowego odchudzania jest rozsądne rozłożenie procesu w czasie. Zwykle chcielibyśmy się odchudzać jak najkrócej, przy jednocześnie jak najbardziej spektakularnym efekcie. Innymi słowy, chcemy jak najszybciej zakończyć dietę i cieszyć się widocznymi rezultatami. Praktyka jednak pokazuje, że zbytni pośpiech w odchudzaniu nie jest wskazany i może przyczynić się do zaburzeń odżywiania. Szacuje się, że aby wytrwać na diecie bez zdrowotnych zawirowań, optymalne tempo redukowania tkanki tłuszczowej przekłada się na zmniejszenie masy ciała w granicach 0,5 – 1 kg tygodniowo. Oczywiście, to jak szybko będziemy chudnąć może być zmienne w czasie, na początku przygody z odchudzaniem zwykle szybciej tracimy wagę, normuje się to wraz z upływem czasu. Niemniej, warto zwracać uwagę na to, by waga nie spadała o więcej niż kilogram na tydzień. Stwarza to znacznie większą szansę na prawidłowy przebieg odchudzania i utrzymanie pełni zdrowia. Takie tempo utraty masy ciała, przy wsparciu zdrowej diety pudełkowej i nawet niewielkiej aktywności fizycznej, to przepis na sukces walki z nadwagą.

Na koniec warto wspomnieć, że nawet największa dietetyczna wpadka nie musi być powodem rezygnowania z walki o zdrowie. Jeżeli zauważamy u siebie błędy — jemy zbyt mało, stosujemy monodietę albo oczekujemy zbyt dużych wyników w krótkim czasie, zawsze jest dobra pora na zmiany. Skorzystajmy z pomocy dietetyka, cateringu dietetycznego lub z własnej kreatywności i zacznijmy chudnąć zdrowo.

Artykuł partnera

Przeczytaj również: Wybierz buty do biegania i kup je dzięki kodom rabatowym

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama