RCB: uwaga na burze z gradem. Ostrzeżenie niemal dla całego kraju

Uwaga na burze z gradem. @IMGWmeteo wydał ostrzeżenia prawie dla całego kraju – ostrzega na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

RCB w swoim wpisie poinformowało, że „opady podczas burzy mogą osiągać nawet 60 mm, a porywy wiatru 80 km/h”. „Uważajcie!” – dodało.

Ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed burzami z gradem wydał w poniedziałek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Alerty drugiego stopnia IMGW przed burzami z gradem obejmują województwa: mazowieckie, lubelskie, podkarpackie, a także część małopolskiego i świętokrzyskiego.

Synoptycy ostrzegają, że w tych regionach prognozowane są burze, którym miejscami towarzyszyć będą ulewne opady deszczu od 30 do 40 mm, a lokalnie – w przypadku kumulacji opadów – nawet do 60 mm. Opadom towarzyszyć będzie także silny wiatr, osiągający w porywach 80 km/h. Lokalnie należy spodziewać się także opadów gradu.

Ponadto Instytut wydał także ostrzeżenia pierwszego stopnia przed burzami z gradem. Obejmują one województwa: opolskie, łódzkie, dolnośląskie, lubuskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie, pomorskie, warmińsko-mazurskie i podlaskie.

Jak podał IMGW, w tych regionach Polski prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru sięgające do 80 km/h. Miejscami może również spaść grad.

Ostrzeżenia obowiązują od poniedziałkowego popołudnia do północy, a miejscami także do rana.

Instytut zastrzegł jednocześnie, że w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją, ostrzeżenia mogą być aktualizowane.

(PAP); lena

Film nadesłany przez naszą Czytelniczkę, Panią Anetę. Widok z Ptaszowej na Nowy Sącz:

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.