Radni zapuszczają wąsy w słusznej sprawie. Kto jeszcze podejmie wyzwanie?

Do światowej akcji ,,Movember” promującej badania profilaktyczne mężczyzn i uświadamianie ich, jak ważna jest wczesna wykrywalność nowotworów atakujących jądra i prostatę, dołączyli radni Nowego Sącza z ramienia Koalicji Nowosądeckiej.  W Polsce co roku na raka prostaty umiera około cztery tysiące mężczyzn, mimo iż wcześnie wykryty, może być całkowicie wyleczony. Jest on trzecim, zaraz po raku płuc i jelita grubego najczęściej występującym u panów nowotworem.

wsb3

Niestety z roku na rok statystyki wyglądają coraz gorzej. Mężczyźni zbyt późno udają się do lekarza, co drastycznie zmniejsza ich szansę na przeżycie. Dlatego tak ważna w tym przypadku jest profilaktyka. Nazwa ,,Movember” pochodzi od dwóch angielskich słów: moustache – wąsy  i November – listopad (mo – w slangu australijskim także oznacza wąsy).

Akcja została zapoczątkowana w 2003 roku w Australii i każdego roku zyskuje coraz więcej zwolenników. Polega ona na tym, że mężczyźni przez cały listopad zapuszczają wąsy, by sprowokować do rozmów dotyczących profilaktycznych badań, szczególnie pod kątem nowotworów jądra, czy prostaty. Temat, niestety u wielu panów nosi nadal status Tabu.

Próbę walki z niewiedzą i uświadamiania sądeczan, jak ważna jest profilaktyka, a co za tym idzie – wczesna wykrywalność raka, podjęli nowosądeccy radni: Jakub Prokopowicz, Leszek Gieniec, Maciej Prostko i Krzysztof Ziaja. Apelują, by mężczyźni badali się i zadbali o swoje zdrowie tak, jak dbają o swoje samochody.

– Akcja Koalicji Nowosądeckiej ma przypominać i alarmować o problemie jakim jest rak prostaty i inne schorzenia. Panowie, warto się przebadać przynajmniej raz w roku, bo mamy dla kogo żyć. W listopadzie wszyscy zapuszczamy wąsy, efekt będziecie mogli zobaczyć na najbliższej sesji rady miasta – poinformował radny Jakub Prokopowicz.

Czy radni zapoczątkują rewolucję na Sądecczyźnie? Ilu mężczyzn przekonają do zapuszczenia wąsów, a co ważniejsze – do profilaktycznych badań? Trzymamy kciuki, aby jak najwięcej!

Więcej na temat raka prostaty, profilaktyki i leczenia przeczytasz TUTAJ.

Radni Koalicji Nowosądeckiej dołączają się do ogólnoświatowej akcji 📣📣📣MOVEMBER. 💪💪💪Na czym ona polega? Otóż zapuszczamy wąsy, aby w ten sposób przypomnieć mężczyznom o profilaktyce przeciwnowotworowej. 👨🏻‍⚕️👩🏻‍⚕️Panowie zadbajmy o swoje zdrowie, jak o nasze dwa 🛵🏍 lub cztery 🏎🚙🚗 kółka.

Opublikowany przez Klub Radnych Koalicja Nowosądecka Wtorek, 29 października 2019

Fot. kadr z filmu Koalicji Nowosądeckiej

MAGIK MAŁA
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]