Ptaszkowa: rewelacyjne trasy dla miłośników biegówek czekają! Reporter DTS w Centrum Sportów Zimowych

Ptaszkowa: rewelacyjne trasy dla miłośników biegówek czekają! Reporter DTS w Centrum Sportów Zimowych

Czas na narty! Ze stokami zjazdowymi nie ma problemu, ale tras biegowych na Sądecczyźnie jest jak na lekarstwo. Obecnie funkcjonuje tylko jedna, w Ptaszkowej, w Centrum Sportów Zimowych.

Do sezonu zimowego jesteśmy już przygotowani – stwierdza dyrektor CSZ Elwira Myśliwy. – Od kilku tygodni, co jakiś czas mamy opady śniegu. Sypie trochę za mało, ale posiadamy sztuczne naśnieżanie. Dzięki temu trasy biegowe są gotowe dla sportowców i wszystkich tych, którzy wolą tę formę poruszania się na dwóch deskach. Zresztą sam ośrodek, czyli Centrum Sportów Zimowych, to nie tylko trasy narciarskie. Przypominam, że stoku zjazdowego już tu nie ma. Mamy za to pokoje hotelowe, stołówkę, siłownię, saunę i wypożyczalnię sprzętu od nart po nartorolki, kijki oraz buty. Każdy znajdzie coś dla siebie. Warto podkreślić, że wejście na trasy biegowe kosztuje tylko pięć złotówek dla dorosłego oraz trzy złote dla dzieci. Na cały dzień!

Trasy biegowe w Ptaszkowej mają homologację FIS, czyli mogą się tutaj odbywać zawody międzynarodowe. Jakiś czas temu CSZ odwiedził prezes PZN Apoloniusz Tajner. Był też trener Wieretelny oraz Justyna Kowalczyk. Wszyscy chwalili ośrodek, a zwłaszcza trasy, które według ich oceny należą do najtrudniejszych w Europie.

To prawda. To bardzo dobre i wymagające trasy biegowe – mówi trener personalny Centrum Sportów Zimowych Marcelina Marcisz, znakomita biegaczka, reprezentanka Polski.

Do dyspozycji narciarzy są trzy szlaki: podstawowy – 1000 m, drugi o długości 1,5 km oraz najdłuższy  – 2,5 km. Tutaj biegać może każdy, nawet amator. To tylko kwestia przygotowania na wysiłek i chęci.

Jeżeli ktoś nie umie jeździć, może się nauczyć na miejscu, jesteśmy do dyspozycji. Po kilku lub kilkunastu lekcjach da sobie radę. Warto też dodać, że trasa 1500 m, jest wyasfaltowana, czyli latem można z niej skorzystać zakładając nartorolki – przypomina Marcelina Marcisz.

Aby CSZ mogło być przydatne dla profesjonalistów, nie tylko treningowo, ale również w celu organizacji zawodów rangi mistrzowskiej międzynarodowej, niezbędne jest wytyczenie na stałe pętli 5 km.

Dążymy to tego, aby tak się stało – dodaje dyrektor CSZ Elwira Myśliwy. – Razem z władzami gminy myślimy nad pewnymi rozwiązaniami, które pozwoliłby na wybudowanie takiej trasy. Oczywiście będzie musiała spełniać pewne wymagania techniczne, jak płaskie odcinki, zakręty…musi być  też interesująca. Ale to kwestia czasu. Na razie planujemy budowę parku linowego, a zjeżdżalnię już mamy.

Centrum Sportów Zimowych musi żyć – mówi Marcelina Marcisz. – Dlatego będziemy chcieli organizować wiele zawodów i spotkań sportowo-rekreacyjnych. Na pewno będą imprezy, które odbywały się tu od lat, ale też wiele innych. Aby tak się stało, współpracujemy ze związkami sportowymi i klubami i zapraszamy wszystkich miłośników narciarstwa biegowego, bez względu na umiejętności. Pomożemy!

Plan zawodów sportowych na rozpoczynający się sezon!
21.12: Mistrzostwa Polski Osób Niepełnosprawnych Ruchowo
14-17.01 2020: Puchar Polski Grupy Azoty – organizator PZN
26-27.01 2020: Światowe Igrzyska Polonijne – Wspólnota Polska
Luty: Zintegrowana Spartakiada Młodzieży
Kwiecień: Puchar Polski we wrotkarstwie alpejskim – Inliane Alpine
Maj: półmarton biegowy wokół Jaworza
Czerwiec: Dzień Dziecka.

Reklama