Ptaki klaszczące skrzydłami i z drzewa koń na biegunach w Sokole

Ptaki klaszczące skrzydłami i z drzewa koń na biegunach w Sokole

Nie miały komputerów, smartfonów, tabletów, konsol do gier, a także dostępu do radia czy telewizji. Ale pomysłów na dobrą zabawę dzieciom nigdy nie brakowało, zwłaszcza jeśli znalazł się jakiś uzdolniony dorosły, które z drewna potrafił wystrugać małe ptaszki czy konika na biegunach. Czym dawniej bawiły się dzieci? Opowiada o tym wystawa ” Tradycyjne zabawki i zabawy dziecięce”, na którą zaprasza Małopolskie Centrum Kultury Sokół. 

Pokaźny zbiór eksponatów tworzących wystawę pochodzi ze zbiorów Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku Białej – mówi Antoni Malczak, dyrektor MCK „Sokół”. – Jest on efektem najpierw konkursów o zasięgu krajowym, a potem 11 edycji Międzynarodowego Konkursu na Zabawkę Tradycyjną, który odbywa się od 1998 roku. 

Dotychczas w konkursach wzięło udział ponad 2000 twórców nie tylko z Polski, ale również Serbii, Czech, Słowacji, Węgier. Aż 1400 uczestników konkursu stanowiły same dzieci, zaś do oceny w ramach wszystkich edycji nadesłano ponad 4800 prac.

Konkursowe zabawki to zarówno wierne odwzorowania dawnych, ludowych form, jak i te, inspirowane jedynie sztuką ludową. Hasłami przewodnimi konkursu były kolejno: Koniki, Ptaki, Pojazdy, Przyjaciele naszego dzieciństwa, Fantastyczna Fauna i Flora, Muzyka, zabawa, taniec, Bohaterowie baśni, bajek i legend, Światło i dźwięk, a także Słoniki, żabki, koniki i samochodziki.

Wystawa będzie gościć w murach „Sokoła” od 7 lipca do 6 sierpnia.

fot. TB

Share on twitter
Share on facebook