Promyczki dobra świecą już ćwierć wieku

Promyczki Dobra to taki zespół, który skupiał wiele cudownych utalentowanych dzieci. Później te dzieci wyrosły na wspaniałych dorosłych – takimi słowami Milenia Małecka Rogal, dyrektor sądeckiego Pałacu Młodzieży podsumowała na dzisiejszej konferencji prasowej historię jednego z najbardziej znanych sądeckich zespołów dziecięcych. W tym roku, Promyczki Dobra obchodzą 25 rocznicę swojego istnienia.

SONY DSC

25 lat działania zespołu to dowód  na to, jak wiele wysiłku i zaangażowania wymagało osiągnięcie takiego jubileuszu – mówi prezydent Ryszard Nowak. – Ten jubileusz to także szansa, aby sądeczanie jeszcze lepiej poznali Promyczki Dobra i ich dorobek tym bardziej, że zespół znany jest nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą i jest znakomitą wizytówką Nowego Sącza.

Promyczki Dobra istnieją od 1991 roku. Początkowo związane były z Bazyliką św. Małgorzaty i wykonywały głównie piosenki pielgrzymkowe i oazowe. Obecnie grupa działa przy miejskim Pałacu Młodzieży, a jej repertuar znacznie się rozszerzył min. dzięki nawiązaniu w 2003 roku współpracy z kompozytorem i pianistą jazzowym Joachimem Mentzlem oraz kompozytorem Dariuszem Janusem.

Pracuję z zespołem od 23 lat – wspomina Milenia Małecka – Rogal. – Na początku było to 20 dziewczynek w czerwonych spódniczkach. Z czasem zespół nabrał rozmachu. Koncertował w kraju i poza jego granicami, między innymi w Watykanie, z okazji imienin Jana Pawła II. Były także występy w programach telewizyjnych i audycjach radiowych.

W moich promyczkowych archiwach odnalazłem nazwiska 466 osób – mówi ks. Andrzej Mulka, kierownik zespołu. – Dzieci, które kiedyś występowały teraz już same mają dzieci.

Założycielem i kierownikiem zespołu jest właśnie ks. Andrzej Mulka, a kierownikiem artystycznym Milenia Małecka – Rogal. O wokalne aspekty kształcenia promyczkowych dzieci troszczą się instruktorzy: Agnieszka Basiaga i Sylwia Tomaszewska.

Obchody 25 lecia potrwają dwa dni. Sobota, 20 maja,  to dzień „rodzinny”, przeznaczony głównie dla osób związanych przez lata z zespołem oraz ich rodzin. Natomiast 21 maja, wszyscy sądeczanie są zaproszeni na jubileuszowy koncert, który odbędzie się o godz. 18 w muszli koncertowej w Parku Strzeleckim.

fot. TB, UM Nowego Sącza

 

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.