Promocja „Studiów Sandecjana” i katalogu „Bicepsy Sądecczyzny”

Promocja „Studiów Sandecjana” i katalogu „Bicepsy Sądecczyzny”

W Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego odbyło się spotkanie promujące dwa nowe muzealne wydawnictwa: II tom STUDIÓW SANDECJANA oraz katalogu Tematykę publikacji przybliżyli zebranym w muzeum gościom autorzy redaktorzy i autorzy tekstów. Można było także nieodpłatnie nabyć książki.

Zawartość II tomu STUDIÓW SANDECJANA przybliżył w trakcie promocji redaktor naczelny wydawnictwa historyk Leszek Migrała.

– Państwo, którzy znają I tom Studiów wiedzą o tym, że ma ona dość klasyczny podział, często spotykany w tego typu czasopismach. Dzieli się na sześć podstawowych działów: artykuły i rozprawy, materiały, miscellanea, pro memoria, zapiski kronikarskie i notatnik bibliograficzny. Tekstów pomieszczonych w II tomie jest dwadzieścia. Połowa z nich znajduje się w dziale pierwszym – mówił Migrała.

Profesor Julian Dybiec staropolskim powiedzeniem nawiązał do tekstu Marii Marcinowskiej pt. „Pierniki w Małopolsce”. – W dobie staropolskiej było takie znane powiedzenie:  Co jest najlepsze w Polsce? Gdańska wódeczka, krakowska dzieweczka, toruński pierniczek i warszawski trzewiczek. Okazuje się, że i w Nowym Sączu pierniki były bardzo znane. To oczywiście tylko żart. Bardzo wiele artykułów w tym roczniku mnie zainteresowało, najbardziej z sentymentu to góry, bo nie wspinam się, ale chodzę, po Beskidach zwłaszcza. Wszystkie artykuły w tym wydawnictwie są bardzo ciekawe, wszystkie wnoszą coś nowego, innego – mówił profesor Dybiec.

Na spotkaniu obecny był również sądecki himalaista Walenty Fiut. W książce opisał Wyprawę zimową na Mount Everest w roku 1979/1980, w której sam brał udział.

W artykule starałem się opisać historię mojego udział w tej wyprawie. Dla mnie uczestnictwo w tej wyprawie bardzo sobie ceniłem i do tej pory cenię, pomimo, że nie wszedłem na wierzchołek. Zbieg okoliczności sprawił, że na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a może przy innym zbiegu okoliczności mógłbym to być ja.

Wydawnictwo „Bicepsy Sądecczyzny”, towarzyszące tak zatytułowanej wystawie, którą do końca lutego 2022 r., można oglądać w Gmachu Głównym muzeum, przybliżyli zebranym jej autorzy: Anna Florek z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Piotr Kazana z Muzeum Sandecji. Głos zabrał Waldemar Nadolski, autor dwóch tekstów w wydawnictwie: „Początki sportu na Sądecczyźnie do 1918 r.” oraz „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół na ziemi sądeckiej do 1939 r.”.

Na koniec spotkania Piotr Tengowski z Biblioteki Specjalistycznej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, mieszczącej się w Miasteczku Galicyjskim, omówił inne wydawnictwa wydane w muzeum w 2021 roku: album Piotra Droździka pt. „Barbacki”, książkę Kamila Basty pt. „Łańcuch łączący ziemię z niebem” oraz inne pozycje.

Działalności wydawniczej pogratulował muzeum prof. Julian Dybiec, członek Rady Naukowej STUDIÓW SANDECJANA.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk, Adrian Maraś

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Novel

Finał Szansy na sukces tuż, tuż. Co jeszcze przed Ewą na parę godzin przed jej wystąpieniem ?

Play Video about Ewa Novel w Szansie na sukces

Ostatnie przygotowania Ewy do finału Szansy na sukces. Zobacz co tam się działo…  Dostępne tylko u nas 😉 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.