Promocja „Studiów Sandecjana” i katalogu „Bicepsy Sądecczyzny”

Promocja „Studiów Sandecjana” i katalogu „Bicepsy Sądecczyzny”

W Gmachu Głównym Muzeum Okręgowego odbyło się spotkanie promujące dwa nowe muzealne wydawnictwa: II tom STUDIÓW SANDECJANA oraz katalogu Tematykę publikacji przybliżyli zebranym w muzeum gościom autorzy redaktorzy i autorzy tekstów. Można było także nieodpłatnie nabyć książki.

Zawartość II tomu STUDIÓW SANDECJANA przybliżył w trakcie promocji redaktor naczelny wydawnictwa historyk Leszek Migrała.

– Państwo, którzy znają I tom Studiów wiedzą o tym, że ma ona dość klasyczny podział, często spotykany w tego typu czasopismach. Dzieli się na sześć podstawowych działów: artykuły i rozprawy, materiały, miscellanea, pro memoria, zapiski kronikarskie i notatnik bibliograficzny. Tekstów pomieszczonych w II tomie jest dwadzieścia. Połowa z nich znajduje się w dziale pierwszym – mówił Migrała.

Profesor Julian Dybiec staropolskim powiedzeniem nawiązał do tekstu Marii Marcinowskiej pt. „Pierniki w Małopolsce”. – W dobie staropolskiej było takie znane powiedzenie:  Co jest najlepsze w Polsce? Gdańska wódeczka, krakowska dzieweczka, toruński pierniczek i warszawski trzewiczek. Okazuje się, że i w Nowym Sączu pierniki były bardzo znane. To oczywiście tylko żart. Bardzo wiele artykułów w tym roczniku mnie zainteresowało, najbardziej z sentymentu to góry, bo nie wspinam się, ale chodzę, po Beskidach zwłaszcza. Wszystkie artykuły w tym wydawnictwie są bardzo ciekawe, wszystkie wnoszą coś nowego, innego – mówił profesor Dybiec.

Na spotkaniu obecny był również sądecki himalaista Walenty Fiut. W książce opisał Wyprawę zimową na Mount Everest w roku 1979/1980, w której sam brał udział.

W artykule starałem się opisać historię mojego udział w tej wyprawie. Dla mnie uczestnictwo w tej wyprawie bardzo sobie ceniłem i do tej pory cenię, pomimo, że nie wszedłem na wierzchołek. Zbieg okoliczności sprawił, że na szczycie stanęli Leszek Cichy i Krzysztof Wielicki, a może przy innym zbiegu okoliczności mógłbym to być ja.

Wydawnictwo „Bicepsy Sądecczyzny”, towarzyszące tak zatytułowanej wystawie, którą do końca lutego 2022 r., można oglądać w Gmachu Głównym muzeum, przybliżyli zebranym jej autorzy: Anna Florek z Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu oraz Piotr Kazana z Muzeum Sandecji. Głos zabrał Waldemar Nadolski, autor dwóch tekstów w wydawnictwie: „Początki sportu na Sądecczyźnie do 1918 r.” oraz „Towarzystwo Gimnastyczne Sokół na ziemi sądeckiej do 1939 r.”.

Na koniec spotkania Piotr Tengowski z Biblioteki Specjalistycznej Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu, mieszczącej się w Miasteczku Galicyjskim, omówił inne wydawnictwa wydane w muzeum w 2021 roku: album Piotra Droździka pt. „Barbacki”, książkę Kamila Basty pt. „Łańcuch łączący ziemię z niebem” oraz inne pozycje.

Działalności wydawniczej pogratulował muzeum prof. Julian Dybiec, członek Rady Naukowej STUDIÓW SANDECJANA.

Agnieszka Małecka/Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu

Fot. Piotr Droździk, Adrian Maraś

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama