Prohibicja nocna? Rząd chce, aby o zakazie sprzedaży alkoholu decydował samorząd gminy

Prohibicja nocna? Rząd chce, aby o zakazie sprzedaży alkoholu decydował samorząd gminy

Prohibicja nocna po 22, zwiększenie uprawnień gminy w decydowaniu o punktach sprzedaży alkoholu i zakaz emisji reklam piwa do 23? Rząd Prawa i Sprawiedliwości chce walczyć z pijaństwem Polaków. Do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi.

,,Konieczność wprowadzenia skutecznych działań mających na celu zmniejszenia spożycia alkoholu wynika z wielkości spożycia napojów alkoholowych w Rzeczypospolitej Polskiej, przewyższającej średnią wielkość spożycia alkoholu w krajach Unii Europejskiej…”- czytamy w projekcie ustawy.

Ograniczenia  mają przyczynić się do zmniejszenia skali problemów wywoływanych przez alkohol wśród Polaków.

Jeden z punktów projektu mówi o zwiększeniu uprawnień rad gminy w zakresie uchwalania liczby punktów sprzedaży napojów alkoholowych, odrębnie dla poszczególnych ich rodzajów oraz ograniczeniu sprzedaży alkoholu między godziną 22.00 a 6.00. Samorząd będzie miał narzędzie w postaci ustawy, jednak to on zadecyduje, czy z niego skorzysta. Będzie mógł wprowadzić zakaz od godziny 22., czy też od północy. W projekcie także mowa m.in. o zakazie emisji reklam piwa między 06.00 a 23.00

Statystyczny Polak wypija w ciągu roku ponad 10,5 litra czystego alkoholu. Prognozy Światowej Organizacji Zdrowia nie napawają optymizmem. Do 2025 roku na jednego obywatela Polski przypadać będzie już 12,3 litra. Najpopularniejszym trunkiem w Polsce jest piwo, najrzadziej sięgamy po wino. Cofając się ponad 20 lat i wracając do raportu  OECD z 1992 roku widzimy, iż na jednego Polaka przypadało o dwa litry mniej niż dzisiaj.

W rankingu najbardziej rozpitych narodów mieścimy się w drugiej dziesiątce. Niechlubne zestawienie otwierają Białorusini (17,5 litrów), Mołdawianie (16,8), czy Rosjanie (15,1).

To jednak nie znaczy, że w Polsce problemu nie ma. Jest i to spory, gdyż pijemy coraz więcej i zaczynamy w coraz młodszym wieku. Alkohol jest przyczyną wielu wypadków, tragedii rodzinnych, ale czy zakaz sprzedaży po 22 coś zmieni?

Fot.pixabay

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.