Prezydent Handzel spotkał się z uchodźcami wojennymi

Prezydent Handzel spotkał się z uchodźcami wojennymi

Nowy Sącz spotkanie z uchodźcami

W niedzielę prezydent Ludomir Handzel spotkał się w Miejskim Ośrodku Kultury z uchodźcami wojennymi z Ukrainy. Przedstawił im informacje dotyczące pobytu w Nowym Sączu i oferty, jaką przygotowało dla nich miasto.

Jak zaznaczał prezydent Handzel, ukraińskie dzieci mogą uczęszczać do polskich szkół. Mogą więc zgłosić się do placówek najbliżej obecnego miejsca zamieszkania. Ponadto uchodźcy mają prawo korzystać ze służby zdrowia na takich samych zasadach jak polscy pacjenci.

Prezydent mówił też o planach wprowadzenia Karty Nowosądeczanina dla uchodźców. Pisaliśmy o tym pomyśle TUTAJ.

Ponieważ nowa ustawa umożliwia Ukraińcom podejmowanie legalnej pracy, prezydent zachęcał do śledzenia ofert w Sądeckim Urzędzie Pracy. Zalecał jednak ostrożność w przypadku ofert dotyczących pracy związanej z wyjazdem za granicę.

Włodarz Nowego Sącza opowiedział także o możliwościach integracji oraz zajęciach dla dzieci i młodzieży, jakie czekają w mieście.

W Centrum Sądeckiego Seniora przy ul. Jagiellońskiej 8 w środy w godzinach 8.00 – 16.00 istnieje ,,możliwość wzajemnej integracji, uzyskania informacji o formach pomocy, spotkania i rozmów z aktywnymi sądeckimi seniorami – wspólnej rozmowy, wypicia herbaty, spaceru po Nowym Sączu”. 

Pałac Młodzieży przy nowosądeckim rynku zapewnia w soboty w godzinach 10.00 – 14.00 zajęcia artystyczne: plastyczne, teatralne, wokalne i taneczne.

W siedzibie Sądeckiej Biblioteki Publicznej przy ul. Franciszkańskiej 4 w godzinach otwarcia czytelni można bezpłatnie skorzystać z komputerów z ukraińską klawiaturą. Natomiast w czwartki w godz. 16.00 – 17.00 odbywać się będą zajęcia z książką dla dzieci ukraińskich.

Z kolei w oddziale dla dzieci i młodzieży Sądeckiej Biblioteki Publicznej we współpracy z Klubem Aktywnych Mam prowadzone będą dwujęzyczne zajęcia interdyscyplinarne dla dzieci z mamami. Zaplanowano je na poniedziałki w godz. 16.00 – 18.00.

Klub Karate Tradycyjnego przy Alejach Piłsudskiego 1 prowadzi darmowe treningi karate dla Ukraińskich dzieci w piątki o godz. 18.15, o czym informowaliśmy już TUTAJ.

Kino Helios w Galerii Trzy Korony proponuje bezpłatne seanse filmowe dla dzieci w języku ukraińskim. Najbliższe odbędą się 15, 16 i 17 marca o godz. 13.00.

Wszelkie informacje dla osób z Ukrainy przekazywane będą poprzez stronę internetową miasta – www.nowysacz.pl w zakładce Pomoc Ukrainie, na facebookowym profilu miasta, a także na słupach i tablicach ogłoszeniowych.

– Witam Was serdecznie w Nowym Sączu. Wiemy, że w waszej ojczyźnie dzieją się straszne rzeczy, dlatego jako Polacy otwieramy dla was nasze domy, serca i portfele – mówił w niedzielę do zebranych prezydent Ludomir Handzel.

Spotkanie ubarwił Zespół Regionalny ,,Sądeczanie”, który zatańczył suitę tańców ukraińskich.

fot. UM Nowego Sącza