Premier odchudza rząd. Czy Wiesław Janczyk przetrwa jako wiceminister?

Czy reprezentant Sądecczyzny w rządzie – sekretarz stanu w Ministerstwie Finansów Wiesław Janczyk zachowa stanowisko po realizowanym przez premiera Morawieckiego „odchudzaniu” rządu? Dziś po południu poznamy decyzję związaną z zapowiadaną na początku ubiegłego tygodnia redukcją liczby ministrów i wiceministrów o 20-25 proc. Obecnie na takich stanowiskach – ministrów, wiceministrów – sekretarzy i podsekretarzy stanu pracuje w Polsce 126 osób.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk wyjaśniając intencje przyświecające decyzjom Mateusza Morawieckiego powiedział, że “chodzi o to, aby rząd przekształcał się w kierunku eksperckim” i należy spodziewać się związanych z tym zmian legislacyjnych, które niebawem poznamy.

Część z nich pewne odejdzie sama z siebie, bo z tym wiążą się określone konsekwencje: brak możliwości uczestniczenia w partiach politycznych, brak sprawowania mandatów – powiedział szef kancelarii premiera dla TVN 24.

Na razie z rządem pożegnali się wiceministrowie infrastruktury Kazimierz Smoliński i Tomasz Żuchowski oraz Jarosław Pinkas, sekretarz stanu w KPRM. Dymisję złożył również wiceszef MŚ i Główny Konserwator Przyrody Andrzej Szweda-Lewandowski.

Oddajmy panu premierowi wyłączną kompetencję do formowania swojego otoczenia. Tryb jest taki, że ministrowie poszczególnych resortów wnioskują o odwołanie swoich współpracowników w randze sekretarzy i podsekretarzy stanu, a premier podejmuje decyzję. Tak wygląda ścieżka zmian personalnych. Nie dotarły do mnie na razie żadne informacje dotyczące mojej osoby – powiedział w rozmowie z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim Wiesław Janczyk.

Wiesław Janczyk jest szefem struktur PiS w okręgu nowosądeckim. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz studia podyplomowe w zakresie rachunkowości i zarządzania finansami. W latach 1994-2006 pracował w nowosądeckim oddziale BGŻ  jako inspektor, potem wicedyrektor i kierownik. Zasiadał w radach nadzorczych Krotoszyńskiego Przedsiębiorstwa Ceramiki Budowlanej, Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, w w zarządzie firmy Remag oraz pełnił funkcję prezesa w Zespole Elektrowni Wodnych w Niedzicy. W latach 1998-2002 był radnym Gminy Limanowa, a w okresie 2002-2007 – radnym powiatu limanowskiego. Od 2007 r. jest posłem (VI-VIII kadencja). Od marca 2016 r. sekretarzem stanu w Ministerstwie Finansów.

fot. arch dts24: TB

Aktualizacja: 

Wiadomo już którzy wiceministrowie pożegnają się ze stanowiskami. Na liście, którą podano do publicznej wiadomości dziś podczas konferencji prasowej premiera nie ma nazwiska Wiesława Janczyka, jednak jak poinformowano – w ciągu najbliższych dni odwołane zostaną kolejne osoby.

Dziś odwołani zostali:

 • Jerzy Materna, Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej
 • Andrzej Piotrowski, Ministerstwo Energii
 • Piotr Woźny, Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii
 • Maciej Małecki, KPRM
 • Rafał Bochenek, KPRM
 • Paweł Sałek, Ministerstwo Środowiska
 • Ewa Lech, Ministerstwo Rolnictwa
 • Aleksander Bobko, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego
 • Michał Woś, Ministerstwo Sprawiedliwości
 • Krzysztof Silicki, Ministerstwo Cyfryzacji
 • Marek Tombarkiewicz, Ministerstwo Zdrowia
 • Piotr Gryza, Ministerstwo Zdrowia

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.