Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie bardziej przyjazne dla osób niepełnosprawnych

Kolejna instytucja w powiecie nowosądeckim wzbogaci się o infrastrukturę ułatwiającą osobom niepełnosprawnym dostęp do budynków użyteczności publicznej. Tym razem będzie to specjalna winda, dzięki której interesanci będą mieli ułatwiony dostęp do instytucji odgrywającej bardzo ważną rolę w realizacji polityki społecznej związanej z problemem niepełnosprawności. A to nie koniec tego typu inwestycji.

Winda, która obecnie znajduje się w budynku Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie ma 20 lat – mówi Marek Pławiak, starosta nowosądecki. – Z każdym rokiem ulega  coraz częstszym awariom. Dwa lata temu była wyłączona z użytkowania przez ponad 3 tygodnie – w serwisie nie było już części zamiennych do tego modelu. Średnio raz w tygodniu firma serwisująca dźwig usuwa drobne awarie.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie rocznie odwiedza ponad 12 tys. interesantów. Sam budynek jest dwupiętrowy, zaś Zespół do Spraw Osób Niepełnosprawnych znajduje się na drugim piętrze, stąd konieczność zapewnienia osobom niepełnosprawnym możliwości bezproblemowego dotarcia do każdego zespołu mieszczącego się w tym budynku.

Winda, która pojawi się w PCPR jeszcze w tym roku, będzie kosztowała ponad 137 tys. zł, z czego ponad 96 tys. zł to środki zabezpieczone przez powiat, zaś 41 tys zł. to dofinansowanie z Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Jak podkreśla Marta Mordarska, dyrektor Oddziału Małopolskiego PFRON, władze samorządowe coraz chętniej sięgają po środki na dostosowanie budynków do potrzeb osób niepełnosprawnych.

– Wszystkie spotkania, które odbywamy w tym roku ze starostami pokazują, że ich aktywność w tej materii jest coraz większa. Właśnie rozmawiałam z Markiem Pławiakiem, starostą nowosądeckim, który zapewnił, że w kolejnym roku będą zgłaszane następnie wnioski z terenu gmin powiatu nowosądeckiego.

Dzięki tegorocznym staraniom Oddziału Małopolskiego Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz wsparciu małopolskich parlamentarzystów w całej Małopolsce kwota środków na pomoc osobom niepełnosprawnym zwiększyła się o 30 procent i wynosi teraz ponad 4,5 mln zł. O część tych środków będzie mógł także wnioskować powiat nowosądecki.

fot. Starostwo Powiatowe

 

 

 

Reklama