Porozumienie Gowina przedstawia sądeczanom program: służba zdrowia w rękach samorządów i przyjazny rozdział państwa i Kościoła

Porozumienie Gowina przedstawia sądeczanom program: służba zdrowia w rękach samorządów i przyjazny rozdział państwa i Kościoła

W gronie Porozumienia postanowiliśmy się naradzić nad przyszłością Polski. Nad wartościami, które chcemy reprezentować w działalności publicznej – mówił Andrzej Gut-Mostowy sekretarz stanu, pełnomocnik Prezesa Rady Ministrów do spraw promocji polskiej marki podczas wczorajszej konferencji prasowej w Nowym Sączu. Zapowiedział, że konwencja ugrupowania, która odbyła się tydzień temu była wydarzeniem, które zainicjuje kilkanaście spotkań regionalnych. – Chcemy podczas tych spotkań wypracować najważniejsze kierunki działania. Polska to jest nasz największy, najważniejszy, zbiorowy obowiązek. Nasze państwo powinno być silne, skuteczne, o wysokiej jakości usług publicznych, solidarne i prezentujące przyjazny rozdział państwa i Kościoła. O tym na konwencji mówił Jarosław Gowin. To ważne przesłanie w Małopolsce i na Sądecczyźnie, gdzie wciąż są mocne wartości chadeckie – dodał.

Andrzej Gut Mostowy mówił także o problemach związanych ze zmianami klimatu i o tym, że musimy zrobić wszystko, co możliwe, aby zostawić po sobie planetę w lepszym stanie niż dzisiaj.

Porozumienie Jarosława Gowina rozpoczęło ofensywę programową. Chcemy przedstawić konkretny plan działań, który według naszej opinii jest niezbędny dla ratowania sytuacji gospodarczej, społecznej i kulturowej spowodowanej pandemią – mówił Krzysztof Głuc, doradca wicepremiera Jarosława Gowina. – To credo Porozumienia, o którym mówimy jest fundamentem, wyznaniem tego, co dla nas najważniejsze. W trakcie konwencji pojawiły się konkretne propozycje programowe związane z trzema obszarami: zdrowie, „zielony ład” i mieszkalnictwo. Rozmawialiśmy o zdecentralizowaniu służby zdrowia, która oparta byłaby o samorządy. Pandemia pokazała, że nie da się na tym oszczędzać. To wszystko wymaga mocnych działań. Ważną sprawą jest mieszkalnictwo. Wciąż jest w tym zakresie niedostatek. W tym obszarze mamy konkretne postulaty, a nawet już są podjęte działania. Przez cały maj będziemy w kraju spotykać się na regionalnych konwencjach i o tych sprawach dyskutować, prezentować konkretne rozwiązania.

Silne samorządy, to jest klucz do rozwoju państwa, to jest przyszłość – stwierdził wiceburmistrz Starego Sącza Kazimierz Gizicki. – W gminach, miastach gospodarka się rozwija, powstają firmy, stanowiska pracy. Jeśli tak się dzieje, to trzeba stworzyć warunki, by ludzie mieli gdzie mieszkać. W Starym Sączu, pokazujemy tę drogę, działamy. Już niedługo zaczniemy budować 120 mieszkań, a docelowo chcielibyśmy wybudować 500. Dzisiaj problemem nie są pieniądze, ale uzyskanie pozwolenia. Procedury są bardzo czasochłonne, co znacznie opóźnia realizację planów budowlanych. W przyszłym roku zaczynamy, a chcemy skończyć w 2023.

Podczas konferencji pytano jak Porozumienie widzi możliwość realizowania programu partii z poparciem wyborczym, które nie rokuje samodzielnego zaistnienia w parlamencie. Minister Andrzej Gut Mostowy stwierdził, że bez względu na kalendarz wyborczy trzeba działać i prezentować pomysły, próbując wdrażać je w życie.

Nie czekamy na wybory, tylko pracujemy. Oczywiście szukamy sprzymierzeńców. Znakomicie by było gdyby nasze postulaty był wsparte przez cały Sejm – podsumował.

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama