Ponad 9 tysięcy zagrożeń na mapie Sądecczyzny. Zgłoszenia pochodzą od mieszkańców. Policja weryfikuje

Ponad 9 tysięcy zagrożeń na mapie Sądecczyzny. Zgłoszenia pochodzą od mieszkańców. Policja weryfikuje

Liczne zgłoszenia dotyczące nieprawidłowego parkowania, powiadomienie o osobie bezdomnej potrzebującej pomocy na rynku, o spożywaniu alkoholu na Kochanowskiego i w kilku innych miejscach, o nielegalnych rajdach na Hallera, Prażmowskiego, czy na tak zwanym ,,jojku”, a nawet o kłusownictwie nad Dunajcem – te i inne ostrzeżenia pojawiły się na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa za sprawą mieszkańców Nowego Sącza. W powiecie nowosądeckim natomiast często zgłaszano przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

Jak twierdzą policjanci, sądeczanie chętnie korzystają z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa, czyli darmowej aplikacji poprzez którą już od czterech lat można dzielić się ze stróżami prawa i z innymi mieszkańcami – informacjami na temat zagrożeń. Zgłoszenia są sprawdzane przez funkcjonariuszy, co przekłada się na poprawę bezpieczeństwa.

– W pierwszym kwartale 2021 roku mieszkańcy Sądecczyzny nanieśli na Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa łącznie 612 zgłoszeń, z których potwierdzonych zostało 323 (53%). Najczęściej potwierdzanymi zgłoszeniami były: przekraczanie dopuszczalnej prędkości (66%), wałęsające się bezpańskie psy (65%), grupowanie się małoletnich zagrożonych demoralizacją (57%), akty wandalizmu (55%) oraz niewłaściwe parkowanie (49%) – informuje Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Jeśli chodzi o powiat nowosądecki, najwięcej zgłoszeń pochodzi z gminy Korzenna. Jest ich 66 i większość dotyczy przekraczania dopuszczalnej prędkości. Sporo zgłoszeń pojawiło się także w Grybowie – wśród 54 są takie jak: niewłaściwa infrastruktura drogowa, miejsce niebezpiecznej działalności rozrywkowej, czy akty wandalizmu. W Piwnicznej Zdroju zanotowano 38 zagrożeń i wśród nich dominuje przekraczanie dopuszczalnej prędkości.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa funkcjonuje od września 2016 roku. Od tamtej pory sądeczanie dokonali łącznie 9 313 zgłoszeń. Aplikacja pozwala na proste i anonimowe informowanie policji o zagrożeniach. Dzięki niej każdy ma realny wpływ na bezpieczeństwo w swojej okolicy. Aby nanieść zgłoszenie wystarczy zaznaczyć miejsce na mapie i wybrać jedną spośród 27 kategorii. Policjanci patrolują i sprawdzają wskazane miejsca, a jeśli potwierdzą zagrożenia, to podejmują działania, które mają na celu je wyeliminować.

– Naniesione zagrożenie po przyjęciu przez Policję otrzymuje status „weryfikacja”. Po okresie weryfikacji zgłoszenie zostaje zakwalifikowane jako „niepotwierdzone” lub „potwierdzone”. W przypadku zgłoszeń potwierdzonych zostaje wprowadzona procedura ich eliminacji. Po wyeliminowaniu zagrożenia otrzymuje ono status „potwierdzone (wyeliminowane)”. Natomiast w przypadku zgłoszeń potwierdzonych, za eliminację których odpowiadają instytucje pozapolicyjne (np. „niewłaściwa infrastruktura drogowa”), informacja o zagrożeniu zostaje niezwłocznie przekazana odpowiedzialnym instytucjom. W tym przypadku zgłoszenie na KMZB otrzymuje status „potwierdzone (przekazane poza Policję)” – informują funkcjonariusze.

Stronę Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa znajdziesz tutaj – https://mapy.geoportal.gov.pl/iMapLite/KMZBPublic.html

Policjanci podkreślają, że aplikacja nie służy do zgłaszania potrzeb pilnych interwencji. W takich przypadkach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

fot. KMP w Nowym Sączu

WYBORY 2024

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama