Ponad 1200 uszkodzonych budynków. Na odbudowę można dostać 200 tys. zł.

Od wczoraj do dzisiaj straż pożarna interweniowała w Małopolsce aż 3248 razy. W akcji brało udział 3 321 strażaków PSP i 14 522 druhów OSP. Łącznie zostało uszkodzonych ponad 1200 budynków. Odszkodowanie może wynieść od 6 do 200 tysięcy złotych. Szczegóły pod filmem na końcu artykułu. 

wsb3

W niedzielę strażacy podjęli 691 interwencji. Uszkodzonych zostało 147 budynków mieszkalnych i 100 gospodarczych. Wiatr całkowicie zerwał dachy na 38 budynkach mieszkalnych i 22  gospodarczych. W powiecie tarnowskim wydano trzy zakazy użytkowania domów, a w powiecie bocheńskim jeden.

Jednak najgorsza była miniona noc. Wówczas strażacy podjęli 2557 interwencji. Uszkodzonych zostało 684 budynków mieszkalnych i 278 gospodarczych.  Wiatr całkowicie zerwał dachy na 190 w budynkach mieszkalnych i 77  gospodarczych. Dwa zakazy użytkowania budynków wydano w powiecie bocheńskim i nowotarskim. W naszym regionie nadal strażacy walczą ze skutkami wichury.

– Cały czas usuwamy skutki silnego wiatru. Do godziny 14.00  podjęto 268 interwencji w tym około 65 związanych z uszkodzeniem dachów (tj. naderwaniem dachówek, papy, blachy). Pozostałe zdarzenia to powalone drzewa, gałęzie i banery – relacjonują funkcjonariusze PSP w Nowym Sączu.

W Małopolsce zamknięto cztery szkoły przez wzgląd na uszkodzone dachy. Jedna z nich znajduje się w Męcinie (powiat limanowski). Ponad 140 tysięcy gospodarstw w województwie było pozbawionych prądu, jednak z godziny na godzinę liczba ta znacząco się zmniejsza.

[Podobna publikacja: WICHURA SPUSTOSZYŁA REGION. ZNISZCZYŁA PONAD 70 BUDYNKÓW [ZDJĘCIA]]

– Do tej pory trwa intensywna praca służb nad szybkim usunięciem szkód. Niestety mamy również dwie osoby poszkodowane, wśród których jest strażak, co też pokazuje ofiarność i zaangażowanie służb. Kolejnym etapem będzie szacowanie szkód. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie jest w pełnej gotowości do uruchomienia działań związanych z udzielaniem zasiłków celowych, a stosowne procedury przypominamy też gminnym ośrodkom pomocy społecznej – mówił wojewoda Piotr Ćwik podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej.

Niestety straty w Kłodnym są…

Opublikowany przez OSP Łososina Górna Poniedziałek, 11 marca 2019

Będzie wsparcie poszkodowanych 

Osoby, którym wichura zniszczyła lub uszkodziła dobytki mogą otrzymać do 6 tysięcy złotych zasiłku celowego. Jak informuje Starszy Inspektor Wojewódzki Anna Badura, na remont budynku lub lokalu mieszkalnego można uzyskać do 20 tys. złotych, natomiast na odbudowę  wsparcie finansowe może wynieść do 200 tys. złotych. W przypadku budynku gospodarczego wysokość pomocy nie może przekroczyć, niezależnie od liczby zniszczonych lub uszkodzonych budynków, łącznie kwoty 100 tys. zł.

Pomoc można uzyskać składając wniosek do najbliższego ośrodka pomocy społecznej. Może być on również złożony ustnie w miejscu skutków ,,zdarzenia klęskowego”. Obecnie trwa szacowanie szkód powstałych w infrastrukturze, budynkach mieszkalnych i gospodarczych w gminach.

Szczegółowe warunki udzielenia pomocy oraz osoby uprawnione do jej otrzymania można znaleźć tutaj: https://www.gov.pl/web/mswia/usuwanie-skutkow-klesk-zywiolowych.

Fot. PSP Nowy Sącz/
OSP Stary Sącz
OSP Muszyna
OSP Grybów-Biała
Bartosz Bodziony

Wichura spustoszyła region. Zniszczyła ponad 70 budynków [ZDJĘCIA]

 

FORDELEKT
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]