Pomnik Józefa Piłsudskiego ma być gotów 11 listopada 2018. Trzeba zebrać 480 tys. zł

Sądecki pomnik Józefa Piłsudskiego ma zostać odsłonięty 11 listopada 2018 roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wybrano dla nie go miejsce na skwerze przy Miejskim Ośrodku Kultury, naprzeciwko Starego Cmentarza.Będzie wykonany z brązu i przedstawi marszałka na Kasztance. Ma mieć wysokość ok. 6, 5 m. Koszt wykonania monumentu szacuje się na kwotę 480 tys. zł. 

wsb3

– Już w 2010 roku z inicjatywy Czesława Baranieckiego Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota przystąpiło do projektu, który próbowano zrealizować jeszcze w międzywojniu tuż po nadaniu Piłsudskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Nowego Sącza. Jednak czas i zawierucha wojenna, która się zbliżała, sprawiły, że pieniądze były potrzebne na co innego. Wróciliśmy do tego pomysłu. Powstał Komitet Społeczny Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego w Nowym Sączu – mówi Tadeusz Nowak, prezes Stowarzyszenia Nowosądecka Wspólnota, które organizowało konkursy i konferencje naukowe poświęcone postaci marszałka.

Wcześniej rozważano projekt Jana Małety, który zaprojektował pomnik przedstawiający Piłsudskiego jako brygadiera. Było to popiersie.

-Doszliśmy do wniosku, że lepszy będzie marszałek na kasztance. Za takim projektem opowiedzieli się sądeczanie – mówią  realizatorzy pomysłu.

Rada Miasta podczas ostatniej sesji wyraziła zgodę na postawienie pomnika na skwerze przy Alejach Wolności, gdzie do 2015 roku stal pomnik żołnierzy radzieckich

– Pomnik stanie w pobliżu budynku im. generała Bronisława Pierackiego, który był bardzo bliski Józefowi Piłsudskiemu. Wiemy, że za rok grób Pierackiego zostanie przeniesiony na Stary Cmentarz. Będzie też odnowiona Pieta. Otoczenie pomnika natomiast ma być ozdobą Nowego Sącza. Powstanie tam iluminacja świetlna godna XXI wieku. Budowa pomnika nie będzie finansowana ze środków budżetowych Nowego Sącza – zapewnia Grzegorz Dobosz, przewodniczący Społecznego Komitetu Budowy Pomnika Józefa Piłsudskiego.

Zdaniem Mirosława Trzupka, dyrektora Wydziału Architektury Miasta Nowego Sącza, miejsce na pomnik jest idealne.

– To gotowy teren do lokalizacji tego typu obiektu. Jest duże przedpole, które będzie można wykorzystać jako miejsce zgromadzeń. Jest konotacja  z budynkiem Pierackiego, który powstał w okresie międzywojennym, w czasach działalności marszałka. Figura będzie z brązu, o 20 procent większa od wymiarów naturalnych człowieka i konia. Figura stanie na postumencie o wysokości 3 m. Cały pomnik ma mieć wysokość ok. 6, 5 m.  – mówi Mirosław Trzupek.

Projekt pomnika wykonał artysta rzeźbiarz Stanisław Szwechowicz z Gdańska.

Na budowę pomnika potrzeba 480 tys. zł, czyli więcej, niż przy poprzednim projekcie.

Tadeusz Nowak zachęca wszystkich sądeczan do indywidualnych wpłat na specjalne konto oraz do wrzucania datków do puszek podczas publicznych zbiórek, które będą organizowane przez stowarzyszenie. Można także zakupić specjalne cegiełki – przypinki. Brązowa za 100 zł, złota – za 500 zł.

Będzie się jednak liczyć każda kwota przekazana na budowę pomnika.

– Nawet symboliczna złotówka przekazana na ten cel będzie cenna – dodaje Tadeusz Nowak.

Czytaj również: 

Nowy Sącz: pomnik Józefa Piłsudskiego w 2018 roku. Radni jednogłośnie poparli projekt

Fot. Projekty pomnika – Stowarzyszenie Nowosądecka Wspólnota, Agnieszka Małecka 

<div id=”ceneoaffcontainer141376″></div><script type=”text/javascript”>var stamp = parseInt(new Date().getTime()/86400, 10);var script = document.createElement(‚script’);script.setAttribute(‚type’, ‚text/javascript’);script.setAttribute(‚src’, ‚//partnerzyapi.ceneo.pl/External/dc.js?id=141376&channelId=23863&partnerId=15448&graphicId=1451&newTab=false&’+stamp);script.setAttribute(‚charset’, ‚utf-8’);var head = document.getElementsByTagName(‚head’)[0];head.appendChild(script);</script>

KOSECKI
ZESZYTYBOBO
Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

[mailpoet_form id="1"]