Polacy piją coraz więcej alkoholu, głownie piwa

Polacy piją coraz więcej alkoholu, głownie piwa

Alkohol – pijemy bo jest okazja, pijemy „po pracy, bo był ciężki dzień”, pijemy aby się odprężyć, albo dla polepszenia krążenia, piwko (lub kilka) podczas meczu w telewizji, lampkę wina (lub całe) na lepszy sen, a w weekend może i więcej, bo spotkanie ze znajomymi dla „resetu” koi skołatane nerwy. Pijemy z roku na rok coraz więcej.

W ciągu 20 lat w Polsce spożycie napojów spirytusowych wzrosło prawie dwukrotnie. Wynosi obecnie 3,8 litra na mieszkańca Polski. W tym samym czasie spożycie piwa wzrosło o ponad 25 litrów więcej na osobę. Po alkohol częściej sięgają Czesi, Niemcy czy Francuzi.

W roku 2021 roku średnie roczne spożycie w przeliczeniu na mieszkańca w Polsce wyniosło 9,70 litra, a najczęściej kupowanym alkoholem było piwo (75%). Jego spożycie w 2021 r. wynosiło 92,7 litra na 1 mieszkańca Polski. Wzrost na przestrzeni lat również jest zauważalny. W 2000 r. konsumpcja piwa wynosiło 66,9 l na osobę. W przypadku alkoholi spirytusowych liczba ta uległa prawie podwojeniu. W 2000 r. spożycie wynosiło 2 litry na osobę, w 2021 r. z kolei było to już 3,8 litra.

Dane z badań przeprowadzonych przez PARPA (Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych) pokazują, że jeszcze w 2001 r. liczba spożytego napoju alkoholowego przypadającego na mieszkańca Polski wynosiła 6,63 litra. Jest to średnia ilość alkoholu przeliczonego na stuprocentowy podana w litrach na osobę. W 2021 r. wartość ta wyniosła już znacznie więcej, bo 9,70 litra. Oznacza to, że w ciągu 20 lat statystycznie pijemy o 3 litry stuprocentowego alkoholu więcej.

Pijemy więcej niż Włosi, a mniej niż Czesi 

Warto przyjrzeć się wynikom innych państw europejskich, które mogą stanowić punkt odniesienia. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) z 2019 r. Polska nie stoi na podium w ilości spożywanego alkoholu w Europie, ale jego spożycie jest u nas większe niż podaje PARPA. Pierwsze trzy miejsca w tym rankingu zajmują Czesi (14,26 l), Łotysze (13,19 l) i Mołdawianie (12,85 l). Polskę wyprzedziły także m.in. takie kraje jak Niemcy z wynikiem 12,79 l, Litwa (12,78 l), Hiszpania (12,67 l), Francja (12,23 l). Najmniejsze spożycie alkoholu z kolei odnotowała Macedonia (6,43 l), Albania (6,82 l) i Norwegia (7,14 l).

Dane te nie są optymistyczne i bez wprowadzenia zmian w naszym codziennym życiu wzrost spożycia alkoholu może się utrzymać.

Pełne dane znajdziesz TUTAJ

 

 

 

czytaj także: Sukces sądeckiej prokuratury i CBŚP. Zlikwidowali laboratorium narkotyków i znaleźli 163 kg amfetaminy

źródło:rankomat.pl
fot. pexels.com

 

Reklama