Polacy górą w XVIII Konkursie Ady Sari!

Polacy górą w XVIII Konkursie Ady Sari!

Gabriela GOŁASZEWSKA, sopran, studentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie zdobyła I nagrodę (21 tys. zł) w kategorii głosy żeńskie na XVIII Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.
W kategorii głosy męskie I nagrodę (21 tys. zł) otrzymał Łukasz KARAUDA, absolwent studiów licencjackich AM w Łodzi oraz The Royal, Welsh College of Music and Drama w Cardiff. – Obydwie pierwsze nagrody, to piękne głosy. Łukasz jest showmenem, zaś u Gabrieli doceniliśmy barwę głosu i technikę, choć zdajemy sobie sprawę, że musi jeszcze zdobyć obycie sceniczne. Ale obydwoje to bardzo zdolni młodzi śpiewacy – mówiła Małgorzata Walewska.

W  kategorii głosy żeńskie II nagrodę (8 tys. zł) zdobyła Elwira JANASIK – mezzosopran, Polska; III nagroda (5 tys. zł) trafiła do Sary SHINE – sopran, Irlandia; zaś wyróżnienie (2 tys. zł) zdobyła Diana ALEXE – sopran, Rumunia. W kategorii głosy męskie II nagrodę (8 tys. zł) zdobył Danylo MATVIIENKO – baryton, Ukraina,  zaś III nagrody jury nie przyznało.  Wyróżnienie (2 tys. zł) powędrowało do  Hongyu  CHEN – barytona z  Chin.

Bardzo się cieszę i mam nadzieję, że ta nagroda pomoże mi w dalszej drodze. Nie przygotowywałam się do konkursu zbyt długo. Niektóre partie śpiewam już od lat, ale inne jak Julia czy Mimi przygotowywałam z myślą o konkursie. Najlepiej mi się śpiewało w III etapie, byłam bardzo spokojna – podkreślała Gabriela Gołaszewska po ogłoszeniu wyników.

Ten konkurs wymaga bardzo dużego repertuaru. Najlepiej mi się śpiewało
w I etapie. Bardzo podobała mi się życzliwość komisji. Po prostu czułem, że chcą mnie słuchać i śpiewałem dla nich
– skomentował Łukasz Karauda, tuż po ogłoszeniu wyników.

Ponadto jury rozdzieliło wiele innych nagród i wyróżnień (pełna lista w załączniku
w protokole jury).

– Przede wszystkim muszę pochwalić system punktacji wymyślony przez prof. Helenę Łazarską, który bardzo ułatwił nam przyznanie nagród. Jury było bardzo zgodne
i rozdaliśmy nagrody tak, jak wynikało z punktacji
– mówiła Małgorzata Walewska, przewodnicząca jury, dyrektor artystyczny festiwalu. – Problem mieliśmy jedynie
w przypadku nagród specjalnych, tu każdy z jurorów miał inne zdanie, ale udało nam się wypracować wspólny werdykt
– dodała.

Piątkowy finał konkursu wzbudził wiele emocji. Artyści o zwycięstwo walczyli, występując z towarzyszeniem Orkiestry Opery Śląskiej w Bytomiu pod dyrekcją Sebastiana Perłowskiego i wykonując po dwie arie przez siebie wybrane z listy konkursowej. Artystów oceniało jury złożone z śpiewaków, agentów operowych, pedagogów i przedstawicieli instytucji muzycznych, w którym obok przewodniczącej Małgorzaty Walewskiej zasiadali: Josef Fuchs – dyrektor ds. obsad w Nederlandse Reisopera, Katarzyna Oleś-Blacha – śpiewaczka, pedagog Akademii Muzycznej
w Krakowie, prof. Ryszard Karczykowski – śpiewak, pedagog śpiewu, Izabela Kłosińska – śpiewaczka, dyrektor ds. obsad w Teatrze Wielkim-Operze Narodowej w Warszawie, Franziska Hunke – dyrektor Agencji „Artista International” w Monachium, Constanze Könemann – dyrektor Agencji Canto+ w Baden-Baden oraz Wojciech Maciejowski – śpiewak, pedagog śpiewu, sekretarz jury.

Pula nagród tegorocznej edycji konkursu, który jest organizowany przez Małopolskie Centrum Kultury SOKÓŁ  w Nowym Sączu, wynosiła 80 tys. zł.

***

W sobotę, 4 maja, o godz. 11, w Nowym Sączu, w hotelu Beskid (ul. Limanowskiego 1), odbędzie się konferencja prasowa, na której laureaci, jurorzy a także organizatorzy konkursu będą do Państwa dyspozycji.

Zaś wieczorem, na godz. 19, w Małopolskim Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu został zaplanowany koncert laureatów, podczas którego zwycięzcom zostaną wręczone nagrody. Uroczystość i koncert będzie na żywo transmitowana
w internecie na stronie: www.adasari.pl.

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
biuro prasowe festiwalu

 

Targi Edukacja, Kariera, Przyszłość

REPERTUAR KINA SOKÓŁ

Reklama