Nowy Sącz, Gorlice: podszywał się pod policjanta. Został zatrzymany na gorącym uczynku.

Policjanci z Komendy Powiatowej w Gorlicach zatrzymali 20-letniego mieszkańca powiatu nowosądeckiego, który chciał wyłudzić dużą sumę pieniędzy od seniorki z Gorlic. Oszust został złapany na gorącym uczynku, w chwili przejmowania  koperty z pieniędzmi.

-Starsza kobieta wcześniej rozmawiała z oszustem podającym się za funkcjonariusza. Ten przekonywał ją, że musi wypłacić oszczędności na poczet sprawy wypadku drogowego prowadzonej rzekomo przez policję, aby uwolnić syna od odpowiedzialności karnej – mówi st. asp. Grzegorz Szczepanek, rzecznik prasowy gorlickiej policji.

Zatrzymany mężczyzna usłyszy zarzut oszustwa. Jest to przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności do 8 lat. Sprawa jest prowadzona pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Gorlicach.

Apelujemy o wzmożoną czujność i ostrożność. Oszustwa na fałszywego policjanta najczęściej rozpoczynają się od rozmowy telefonicznej, w czasie której oszust przedstawia się za krewnego i tak manipuluje faktami, by przekonać rozmówcę, że ma on rzeczywiście do czynienia z prawdziwym krewnym. W czasie rozmowy prosi o pożyczenie pieniędzy. Gdy starsza osoba godzi się przekazać pieniądze, po chwili dzwoni kolejny raz, tym razem podając się za policjanta. Informuje, że wie o tym, że przed chwilą osoba ta rozmawiała z oszustem, który został już przez policję namierzony. Prosi o wypłacenie pieniędzy oszustowi, co umożliwi jego zatrzymanie. Oszust prosi także aby nie przerywać rozmowy telefonicznej, co ma uniemożliwić ofierze próbę skontaktowania się z prawdziwymi policjantami, bądź krewnymi- informuje rzecznik prasowy.

Policja apeluje, aby nigdy i pod żadnym pozorem nie przekazywać pieniędzy osobom obcym. Policjanci nigdy nie zwracają się do pokrzywdzonych, o wpłatę pieniędzy. W razie jakichkolwiek wątpliwości, trzeba zakończyć rozmowę telefoniczną i upewnić się, czy ktoś bliski rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Jeżeli mamy podejrzenie, że mieliśmy do czynienia z oszustem, należy niezwłocznie dzwonić na numer alarmowy 997.

Źródło: KPP Gorlice

Fot.: pixabay

 

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.