Podróż do przyszłości

Podróż do przyszłości

W Nowym Sączu spotykają się w tym tygodniu ludzie od których mądrości i wyobraźni  zależy jak będzie wyglądało Twoje miejsce na Ziemi za dziesięć lat, albo za ćwierć wieku . Ci ludzie wkrótce zdecydują jak urządzić Twoje miasto. Tak samo jak Ty decydujesz jak urządzić swój dom i ogród.

O co ich poprosisz? Ja proszę o empatię. Może się zdarzyć, że za rok, albo za pięć lat nie będę mogła chodzić. Każdemu może się tak zdarzyć. Tobie też.  Jeśli oni zaprojektują, a ktoś wedle ich projektu zbuduje gmach miejskiej biblioteki, albo kina z mnóstwem schodów i bez miejsca na windę, to moje miasto nie doda mi skrzydeł.  Jeśli ktoś inny postanowi aby plac wokół mojej ulubionej kawiarenki wyłożyć  wyłącznie kocimi łbami, będę musiała omijać tę kawiarenkę z daleka. To omijanie będzie znacznie bardziej bolało niż tęsknota za możliwością dziarskiego maszerowania po byle czym. Jeśli gospodarz mojego miasta zgodzi się, aby w teatrze albo w ratuszu tylko zdrowi i silni mogli czuć się samodzielni, pewnie zacznę rozglądać się za innym miejscem na Ziemi.

Proszę, aby twórczej wyobraźni towarzyszyła ta zwyczajna – osobista wyobraźnia, która przeniesie urbanistów, architektów, urzędników i budowniczych w ich własną przyszłość  za 30 lat. Czy  w tych miejscach, które teraz projektują, budują i otwierają  będą się czuli dobrze  gdy wzrok nie będzie już tak sokoli, albo gdy pokonanie krawężnika stanie się wyzwaniem? Czy będą ze swoich dzieł dumni jeśli któreś z dzieci, albo wnucząt będzie musiało jeździć zamiast chodzić?  Każdemu może się tak zdarzyć. Im też. Tobie też.

Skoro już poprosiłam o empatię i o podróż do przyszłości, życzę uczestnikom konferencji zatytułowanej: „Środowisko miejskie. Inteligentny model współpracy: Uczelnia – Samorząd – Biznes”   zdrowia i sukcesów. Wystarczy, że każdy będzie pamiętał, że  „może osiągnąć wszystko czego pragnie, jeśli tylko pomoże innym w osiągnięciu tego – czego oni pragną”* , a praca ludzi, którzy spotykają się w Nowym Sączu, aby rozmawiać o miejskim środowisku wszystkim nam doda skrzydeł.

*- Zig Zigglar.

 

Reklama