Pieniński Park Narodowy na liście UNESCO?

Zakończyły się konsultacje dotyczące wpisania Pienińskiego Parku Narodowego na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. 

wsb3

Projekt wpisu serii 13 obiektów, w tym dwóch po stronie polskiej - Przełomu Dunajca i Doliny Kościeliskiej - pilotują Słowacy. Słowacja zaproponowała wpis na listę UNESCO jedenastu cennych przyrodniczo i krajobrazowo dolin. Polsko - słowacki projekt nosi nazwę: „Mezozoiczne doliny Zachodnich Karpat”.

Jak do tej pory jedynym polskim Parkiem Narodowym wpisanym na tę listę jest Białowieski Park Narodowy.

- Przełom Dunajca raczej nie miałby szansy dostać się na światową listę samodzielnie - mówi Michał Sokołowski, dyrektor Parku. - Dołączając jednak do słowackiego wniosku obejmującego Doliny Krasowe Karpat - mamy szansę. Przygotowanie wniosku powinno zakończyć się w ciągu najbliższego roku.

Przeszkodą może być bliska odległość od Jeziora Czorsztyńskiego - sztucznego zbiornika wodnego uruchomionego w 1997 r. Jezioro powstało przez zbudowanie w Niedzicy zapory wodnej pomiędzy Pieninami Spiskimi i Właściwymi.

Aby dane miejsce mogło być wpisane na listę UNESCO, w jego pobliżu nie powinny znajdować się obiekty stworzone przez człowieka, które powodują zmiany w krajobrazie naturalnym i ukształtowaniu terenu.

-  By spełniać te wymogi, nie objęliśmy projektem całych Pienin, ale tylko tę najbardziej charakterystyczną, niezmienną od tysięcy lat - dodaje Michał Sokołowski.

Fot. Ilustracyjne - pixabay

TUKAN

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.