Pięknie i groźnie

Pięknie i groźnie

Trzeba stwierdzić, że tegoroczne lato dostarcza sądeczanom wielu wrażeń. Raz jest wysoka temperatura, innym razem ulewne deszcze i burze. Bywa pięknie i groźnie

Pierwsza połowa lipca to niemal zawsze huśtawka pogodowa i nie ma w tym nic dziwnego. Mieszkamy w klimacie umiarkowanym, gdzie taka zmienność aury to coś zupełnie normalnego.Rano pięknie, a po południu trzeba uciekać przed grzmotami.

Na ścieżkach rowerowych w wakacje zawsze jest sporo ludzi na jednośladach. Dzisiaj (6.07) kiedy zaczęło się chmurzyć, cykliści uciekali, bo spotkanie z burzą na ścieżce może być groźne.

Warto wiedzieć:

Polska leży w strefie wilgotnego klimatu kontynentalnego, klimat jest też określany jako przejściowy pomiędzy ciepłym i dżdżystym klimatem umiarkowanym, a śnieżno-leśnym. Nad obszarem Polski ścierają się różne masy powietrza, co jest wynikiem położenia w centrum Europy oraz równoleżnikowego układu krain geograficznych.

Największy wpływ na klimat Polski mają masy powietrza polarno-morskiego i polarno-kontynentalnego, decydujące o przejściowości klimatu.
Nad Polskę napływają również masy powietrza, arktycznego, zwrotnikowego-morskiego i kontynentalnego, mające mniejszy wpływ na kształtowanie klimatu. Masy powietrza polarno-morskiego powodują latem zachmurzenie, ochłodzenie i wzrost wilgotności, zimą zaś przynoszą ocieplenie, odwilż i mgły.
Masy powietrza polarno-kontynentalnego latem przynoszą piękną, suchą i upalną pogodę, a zimą pogodę słoneczną, suchą i duże mrozy. Masy powietrza zwrotnikowo-morskiego znad Morza Śródziemnego i Azorów napływają nad Polskę rzadziej, przynosząc latem upały i częste burze, a zimą gwałtowne odwilże.
Średnie opady to ok. 500–600 mm rocznie. Rozkład opadów w ciągu roku jest nierównomierny, 2/3 opadów rocznych to opady półrocza letniego. Najmniejsze opady odnotowywane są we wschodniej Wielkopolsce, Kujawach i północno-zachodnim Mazowszu, gdzie wynoszą 450–500 mm rocznie. Opady na wyżynach środkowopolskich wynoszą ok. 800 mm. Największe wartości opadowe przypadają na tereny wysokogórskie i osiągają od 1200 do 1500 mm rocznie (skrajnie do 1900 mm), ale w górach są to głównie opady śniegu. Polska leży w strefie wiatrów zmiennych z przewagą wiatrów zachodnich (północno-zachodnich i południowo-zachodnich), których udział stanowi ok. 60%. Wiatry wschodnie wieją głównie zimą, rzadsze są natomiast wiatry wiejące z południa i północy.
Rekordy klimatyczne w Polsce.
Najwyższa temperatura:
40,2 °C – Prószków, 29 lipca 1921 r. (wówczas terytorium Niemiec)
39,5 °C – Słubice, 30 lipca 1994 r.
Najniższa temperatura: − 41,0 °C – Siedlce, 11 stycznia 1940 r.
Najwyższe opady roczne: 2770 mm – Dolina Pięciu Stawów, 2001 r.
Najniższe opady roczne: 275 mm – Poznań, 1982 r.
Najwyższe ciśnienie atmosferyczne: 1054,3 hPa – Suwałki, 16 grudnia 1997 r.
Najniższe ciśnienie atmosferyczne: 965 hPa – Łódź i Szczecin, 26 lutego 1989 r.
Największa liczba dni z mgłą: 338 dni – Śnieżka, 1974 r.

(źródło Wikipedia)

Reklama