Przymiarki do podziału mandatów: do PE oddelegujemy Beatę Szydło, Różę Thun i....

W okręgu wyborczym nr 10 mandaty do PE uzyskali prawdopodobnie:

wsb3

Róża Thun (KE), Adam Jarubas (KE), Beata Szydło (PiS), Patryk Jaki (PiS), Dominik Tarczyński (PiS) i Ryszard Legutko (PiS). Wedle niektórych źródeł szansę na mandat w naszym okręgu ma także Konrad Berkowicz (Konfederacja).

Była premier Beata Szydło osiągnęła w dzisiejszym głosowaniu prawdopodobnie najwyższy wynik w kraju - ok. 420 tys. głosów.

 

Oto wyniki  sondaży exit poll* :

PiS: 42,4 proc.; (24 mandaty)

KE: 39,1 proc.; (22 mandaty)

Wiosna - 6,6 proc.; (3 mandaty)

Konfederacja - 6,1 proc.; (3 mandaty)

Kukiz'15 - 4,1 proc.;

Lewica Razem - 1,3 proc.;

Frekwencja wyniosła 43 proc.

Na podstawie wstępnych wyników wyborczych z 11 krajów, rozkład sił w Parlamencie Europejskim wygląda tak: centroprawica- 173 europosłów, centrolewica - 147 europosłów, liberałowie -  102 europosłów.

Polacy będą mieli w Europarlamencie 52 posłów. Jeden z nich obejmie mandat dopiero wówczas, gdy Brytyjczycy wystąpią z Unii Europejskiej. Największą ilość europosłów będą mieli Niemcy (96), Francuzi - 79, Włosi - 76, Hiszpanie - 59. Do momentu brexitu Wielka Brytania ma 73 swoich przedstawicieli w PE. Po brexicie Parlament Europejski będzie liczył 705 posłów.

*Sondaż exit poll jest to badanie przeprowadzane w dniu wyborów metodą pytań zadawanych wyborcom wychodzącym z lokali po oddaniu głosu. Zwykle obarczone jest niewielkim - kilkuprocentowym błędem.

 

zdjęcie: twitter; Witold Kozłowski

 

 

 

MAGIK MAŁA

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.