Orszak Jana Długosza znów wyruszy w drogę, a uczniowie I LO wykonają średniowieczną „Bogurodzicę”

Orszak Jana Długosza znów wyruszy w drogę, a uczniowie I LO wykonają średniowieczną „Bogurodzicę”

Po raz siódmy przez sądeckie ulice przejdzie barwny Orszak Jana Długosza. Jak zapewniają organizatorzy z sądeckiej „Jedynki”, wydarzenie zostanie wzbogacone o nowe przedsięwzięcie artystyczne, nad którym czuwa dyrygent chóru Scherzo Andrzej Citak.

Orszak Jana Długosza na stałe wpisał się w kalendarz wydarzeń kulturalno-historycznych w Nowym Sączu. Tradycyjnie odtwórcą roli Jana Długosza będzie prof. Michał Zacłona, który jest emerytowanym nauczycielem historii w I LO. Pojawią się przedstawiciele średniowiecznego mieszczaństwa, chłopstwa, rycerstwa i duchowieństwa. Będzie można posłuchać muzyki z tej epoki, zobaczyć jak wyglądała moda średniowieczna, a także zaśpiewać „Bogurodzicę”.

– Zapraszamy wszystkich mieszkańców Nowego Sącza oraz uczniów innych szkół do uczestniczenia w tym wyjątkowym wydarzeniu historycznym. Zaczynamy na Plantach, a później przemierzymy ul. Kościuszki i Jagiellońską aby dotrzeć na Stare Miasto – mówi mgr Jacek Tomasik – nauczyciel historii w I LO .

– Nowym elementem będzie śpiewanie „Bogurodzicy” – pierwszego hymnu Polski. Próby trwają. Będzie to wydarzenie historyczne, które powinno zostać dostrzeżone na arenie ogólnopolskiej. To świetna promocja regionu i miasta – mówił Andrzej Citak, dyrygent chóru Scherzo.

Barwny orszak, przy wtórze muzyki wyruszy 19 kwietnia 2023 o godz. 10.30 i będzie go można podziwiać do godz. 13.

Patronat na tym wydarzeniem objął Prezydent Miasta Nowego Sącza.

zdjęcia: Adrian Maraś/DTS

 

czytaj także: To już pewne. 15 kwietnia Joanna Jędrzejczyk przyjeżdża do Nowego Sącza (film + zdjęcia)

Share on twitter
Share on facebook

Jesteś tegorocznym maturzystą ? Chcesz zostać prawnikiem lub chcesz poszerzyć swoje umiejętności w zakresie prawa ? Ten materiał jest dla Ciebie

WAŻNE !

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama