Damy dworu, rycerze, dworzanie, czarownice, zielarki, pospólstwo, osoby duchowne - razem ponad 700 osób przeszło dziś ulicami Nowego Sącza w barwnym orszaku.

Renault2

Tegoroczny orszak wyruszył o 10.30 z dziedzińca I LO, po czym udał się na planty. Tam zatrzymał się na krótko pod Dębem Wolności, gdzie swoje przemówienie wygłosił odtwórca roli Jana Długosza - Michał Zacłona. Następnie pochód przez ulicę Długosza, Kościuszki i Jagiellońską ruszył na nowosądecki rynek, gdzie został przywitany przez przedstawicieli miasta oraz delegację z Państwa Osmańskiego.

- Zebraliście się dzisiaj niezwykle licznie: 700 uczestników, a nawet czterdziestu nauczycieli zaangażowanych było w realizację tego pięknego projektu. Bardzo wam dziękuję, że jesteście na sądeckim rynku już po raz czwarty (...) Mówi się, że na przeszłość nie mamy już wpływu, ona jest już za nami. W tym wypadku dzielą nas od niej wieki, ale tym wspomnieniem przeszłości możemy kształtować teraźniejszość, wpływać na nią, ubogacać i wy właśnie to czynicie - mówił wiceprezydent Wojciech Piech, który oczekiwał na pochód przed sądeckim ratuszem.

W imieniu gospodarza podziękował dyrektorowi I LO im. Jana Długosza, a także inicjatorom wydarzenia: Michałowi Zacłonie i Jackowi Tomasikowi. Podkreślał także ogromną rolę integracji uczniów, nauczycieli, a także rodziców, którzy również pomagali w przygotowaniu strojów na pochód.

Pod ratuszem zorganizowano też konkurencje zręcznościowe, jak bieg z jajkiem, turlanie kapusty, czy przeciąganie liny. Nie zabrakło również pokazu średniowiecznej mody. Chętni zaprezentowali swoje stroje, opowiedzieli o nich i otrzymali upominki od sponsorów.

Na koniec zebrani wykonali średniowieczny taniec radości.

Orszak Jana Długosza zainaugurowano w 2015 roku, kiedy to przypadła 600 rocznica urodzin nauczyciela synów królewskich, kronikarza i wybitnego historyka. Od tamtej pory wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń Nowego Sącza.

Poniżej przemówienie pod Dębem Wolności.

Orszak Jana Długosza

Orszak Jana Długosza. Relacja już niebawem na www.dts24.pl

Opublikowany przez Dobry Tygodnik Sądecki Piątek, 13 kwietnia 2018

Poniżej trzy galerie zdjęć.

Galeria 1 

Galeria 2

Galeria 3

 

 

NOWAK-MOSTYMAJ

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.