Ojciec Piotr Matejski nie żyje. Jezuici proszą o modlitwę [aktualizacja: oświadczenie prowincjała zakonu]

Ojciec Piotr Matejski nie żyje. Jezuici proszą o modlitwę [aktualizacja: oświadczenie prowincjała zakonu]

W jezuickiej parafii pw. Ducha. Świętego doszło dzisiaj (poniedziałek 24.06) ok. godz. 14 do tragicznego zdarzenia. Życie odebrał sobie pracujący w parafii o. Piotr Matejski SJ. Według niepotwierdzonych oficjalnie informacji, miał to zrobić przy użyciu broni palnej.

O. Matejski był miłośnikiem strzelectwa sportowego, posiadał pozwolenie na broń. Trenował w klubie strzeleckim Ligi Obrony Kraju.

Wieczorem informację o śmierci o. Matejskiego potwierdził w wewnętrznym komunikacie socjusz prowincji jezuitów o. Jarosław Paszyński:

„Dzisiaj, 24 czerwca br., ok. godz. 14.00 o. Piotr Matejski SJ, pracujący w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi, popełnił samobójstwo. Policja prowadzi czynności wyjaśniające. Motywy samobójstwa nie są jeszcze znane. Prośmy miłosiernego Boga za śp. o. Piotra, módlmy się też za naszą Prowincję i bliskich z Rodziny o. Piotra”.

Aktualizacja; 25 czerwca 2019: oświadczenie prowincjała zakonu

Drodzy Współbracia,

Współpracownicy w Misji i Przyjaciele Towarzystwa Jezusowego.

Wczoraj wczesnym popołudniem odebrał sobie życie o. Piotr Matejski SJ, na stałe pracujący w szkole i parafii w Nowym Sączu przy ul. Ks. Skargi. Ta tragiczna wiadomość jest dla nas wszystkich zaskoczeniem. Przyjęliśmy ją z niedowierzaniem, a nawet z przerażeniem. Wiemy, że jeśli ktokolwiek decyduje się na taki krok, robi to w rozpaczy, nie mogąc poradzić sobie z wewnętrznym bólem lub lękiem. Tymczasem nikt z nas, którzy znaliśmy o. Piotra i którzy z Nim się przyjaźniliśmy, nie podejrzewał, że przeżywa tego typu dramat wewnętrzny.

Na dzień dzisiejszy nie jesteśmy w stanie powiedzieć nic na temat powodów i motywów Jego czynu. Trwa postępowanie wyjaśniające prowadzone przez policję, a my musimy poczekać na jego rezultaty.Ten dramat jest udziałem nas wszystkich, dlatego proszę, wspierajmy się nawzajem życzliwością i modlitwą, oddając Bogu wszystko to, co dla nas jest niezrozumiałe i co nas zasmuca. Prośmy też, aby miłosierny Pan, który zna ludzkie serca, przyjął do siebie o. Piotra.

AMDG
Jakub Kołacz SJ
Prowincjał

 

(olm)

O. Piotr Matejski pochodził z Rzeszowa. Do zakonu wstąpił w 1987 r. Najpierw odbył studia filozoficzne w Krakowie, studiował też historię na Uniwersytecie Jagiellońskim, a studia teologiczne kontynuował w Neapolu. Po nich trafił do Krakowa, gdzie pracował ze studentami z Wyższej Szkoły Filozofizno-Pedagogicznej „Ignatianum” prowadząc zajęcia z historii Kościoła i historii wychowania. W 2003 r został wysłany do Jastrzębiej Góry na  III probację, a następnie prowincjał skierował go do Nowego Sącza do parafii p. w. Ducha Świętego. Był nauczycielem historii w liceum i gimnazjum i duszpasterzem dzieci.

 

Reklama