Oddychanie w Nowym Sączu powoli zabija. PAS opublikował najnowsze zestawienie miast – trucicieli

smog
Polski Alarm Smogowy opublikował dziś zestawienie polskich miast, w których powietrze jest najbardziej zanieczyszczone. Nowy Sącz znalazł się niestety na bardzo wysokim – trzecim miejscu niechlubnego rankingu pod względem średniorocznego stężenia rakotwórczego benzo(a)pirenu w powietrzu. Gorzej jest tylko w Nowym Targu i w Nowej Rudzie. Jeśli chodzi o ilość dni smogowych – stolica Beskidu Sądeckiego ulokowana została na miejscu piątym – za Nowym Targiem, Nową Rudą, Pszczyną i Suchą Beskidzką. Przez miniony rok oddychaliśmy smogiem przez 71 dni. 

Ranking Polskiego Alarmu Smogowego tworzony jest co roku na podstawie oficjalnych wyników pomiarów ze stacji Państwowego Monitoringu Środowiska (PMŚ). Najnowszy ranking obejmuje dane z roku 2020. Co istotne, analiza dotyczy wyłącznie miejscowości, w których prowadzone są pomiary. Nie jest znana sytuacja w pozostałych miejscowościach, lecz można przypuszczać, że również tam jakość powietrza często znacząco odbiega od obowiązujących norm” – tłumaczą autorzy zestawienia.

– Odkąd zaczęliśmy analizować wyniki pomiarów i publikować rankingi smogowych liderów, nie było sytuacji, w której jedno miasto wygrało we wszystkich kategoriach – mówi Piotr Siergiej, rzecznik PAS – Ta sytuacja zmieniła się w najnowszym rankingu. Zarówno średnie roczne stężenie pyłów PM10, liczba dni z powietrzem nienadającym się do oddychania, jak i roczne stężenie rakotwórczego benzo(a)pirenu (BAP) wywindowało podhalański Nowy Targ na pozycję niekwestionowanego smogowego lidera. Nasz ranking nie zachęca do odwiedzin tego miasta. 

Od 2019 roku, w którym w życie weszła uchwała antysmogowa, w zestawieniach najbardziej zanieczyszczonych miast nie ma już Krakowa, a na liście smogowych rekordzistów przeważają mniejsze miasta i miejscowości uzdrowiskowe jak choćby Rabka – Zdrój.

Źródło: Polski Alarm Smogowy

Czytaj też:

“Śpiulkolot” zwycięzcą plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2021

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.