Oczko w głowie wójta, czyli rozwój oświaty w gminie Łososina Dolna

Oczko w głowie wójta, czyli rozwój oświaty w gminie Łososina Dolna

Pięć nowych placówek szkolnych, dwie po całkowitym remoncie, hala sportowa w Żbikowicach i Rąbkowej oraz kolejne inwestycje w planach – tak rozwija się szkolnictwo w gminie Łososina Dolna. Stanisław Golonka – wójt gminy, wprost mówi, że oświata jest jego oczkiem w głowie.

W gminie Łosiona Dolna do szkół uczęścza 1540 uczniów. Ich edukacją zajmuje się 160 nauczycieli. Dziewięć placówek znajdujących się w gminie jest w dobrym stanie technicznym, a w czasie wakacji prowadzone są prace nad odświeżeniem pomieszczeń i sal sportowych. Zupełnie od podstaw zbudowane zostały cztery szkoły w Michalczowej, Łososinie, Rojówce i Tęgoborzy. Na ukończeniu jest szkoła w Rąbkowej w której właśnie powstaje obiekt z salą sportową i boiskiem na zewnątrz. Wedle zapewnień wójta, prace powinny być zakończone jeszcze przed 1 września, kiedy to budynek zostanie uroczyście oddany do użytku.

Stanisław Golonka z dumą opowiada o rozwoju oświaty w gminie:

– Kapitalny remont przeszły budynki szkół w Żbikowicach i Witowicach Dolnych. Dodatkowo, w Żbikowicach powstała hala sportowa. Teraz wykonujemy drobne remonty obiektów, żeby nie zakłócać pracy placówek w roku szkolnym. Chcemy stworzyć uczniom i nauczycielom jak najlepsze warunki nauki i rozwoju. Oświata to nasze oczko w głowie.

W najbliższych latach inwestycje czekają Szkołę Podstawową w Tęgoborzy. Przy placówce ma powstać hala gimnastyczna z widownią. Gmina ma już potrzebną dokumentacje oraz pozwolenie na budowe. Relalizacja jest uzależniona od środków finansowych.

– Cały czas zabiegamy o dotacje i środki zewnętrzne, aby nie trzeba było obciążać budżetu gminy – tłumaczy wójt – W kolejnych latach na pewno pojawią się nowe projekty, z których będzie można pozyskać dofinansowanie. Chcę, aby dzieci z naszej gminy miały równy start i mogły bez kompleksów konkurować z młodzieżą z innych ośrodków. Oświata stoi u nas na wysokim poziomie. Dziękuję wszystkim, którzy o to dbają – miedzy innymi rodzicom i nauczycielom. Cieszę się, że mamy tak dobrą kadrę.

Źródło zdjęć: Strona Gminy Łososina Dolna

Share on twitter
Share on facebook