Nowy Sącz/Orawa: tradycja, która ciągle żyje

Nowy Sącz/Orawa: tradycja, która ciągle żyje

Trombity Haniaczyków, koncerty orawskich zespołów muzycznych, spektakl teatralny, a także promocja wydawnictw regionalnych, prac twórców ludowych oraz tradycyjnych strojów orawskich. Te i inne atrakcje czekały na gości dziewiątego już wieczoru z cyklu „Tradycja przez pokolenia: na Orawie” organizowanego przez Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”. Skąd pomysł na taką inicjatywę?

Na szczęście w Małopolsce jest ciągle dużo regionów i środowisk, gdzie kultura ludowa trwa przez pokolenia, przekazywana jest w tradycyjny sposób z dziadka na syna i wnuka – mówi Antoni Malczak, dyrektor MCK „Sokół w Nowym Sączu. – Zwłaszcza Podhale i Sądecczyzna są pod tym względem unikalne w skali całej Polski. Stąd pomysł aby zaprezentować na jednej scenie wszystkie żyjące pokolenia i te najstarsze i te najmłodsze.

Wczorajszy wieczór to już dziewiąta odsłona cyklu „Tradycja przez pokolenia”, który zainicjowany został w 2013 roku.

Wcześniej na naszej scenie prezentowały się min. Łącko, Podegrodzie, Bukowina Tatrzańska, czy Pieniny – wspomina Antoni Malczak. – Teraz przyszedł czas na Orawę, region niezwykle żywotny jeśli chodzi o kulturę tradycyjną.

Bogactwo kulturalne niezwykłego zakątka Małopolski prezentowały dwie gminy – Jabłonka i Lipnica Wielka. Wraz z przedstawicielami samorządów, którzy przybliżyli zebranym specyfikę swojej małej ojczyzny pojawiły się także zespoły muzyczno – taneczne oraz grupa teatralna odgrywająca sceny z pasterskiego życia orawskich wolarzy.

Zainteresowani historią i kulturą ziemi orawskiej mogli zapoznać się z regionalnymi wydawnictwami, dziełami lokalnych twórców ludowych oraz strojami wypożyczonymi z Muzeum Orawskiego Parku Etnograficznego w Zubrzycy Górnej.

Program imprezy TUTAJ.

 

fot. TB

Reklama