Nowy Sącz: zabytkowy Jelcz na sądeckim Rynku

Nowy Sącz: zabytkowy Jelcz na sądeckim Rynku

Członkowie Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji zaprezentowali podczas Dnia Dziecka na sądeckim Rynku zabytkowy autobus MPK – Jelcza M11 317, który w latach 1988 – 1992 kursował po sądeckich ulicach. Czerwony autobus był dla dzieciaków nie lada atrakcją.

Przed czerwonym pojazdem zebrała się grupka dzieci chcących od wewnątrz obejrzeć pojazd. Wzorowi pasażerowie otrzymali od organizatorów naklejki oraz specjalne bilety, które mogli własnoręcznie skasować w kasowniku – dziurkaczu.

– Razem z MPK Nowy Sącz wpadliśmy na pomysł zorganizowania Dnia Dziecka na sądeckim Rynku. Przyjechaliśmy zabytkowym autobusem marki Jelcz M11. Autobus ten został wyprodukowany w roku 1986, a więc ma już 31 lat – mówi Maciek Kościółek z Galicyjskiego Stowarzyszenia Miłośników Komunikacji w Nowym Sączu.

– Można powspominać, jak podróżowali nasi dziadkowie i rodzice – dodaje.

Autobus, który na sądeckim Rynku oglądali sądeczanie jest sprawny i można nim nadal jeździć. Po upadku Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego został przekazany do przedsiębiorstwa w Nowym Targu. Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji w roku 2009, czyli już 8 lat temu pozyskało zabytkowego Jelcza.

– Dwa tygodnie temu wróciliśmy tym Jelczem z Warszawy, gdzie gościliśmy na Nocy Muzeów oraz na Zlocie Zabytkowych Autobusów – mówi Kościółek.

Galicyjskie Stowarzyszenie Miłośników Komunikacji powstało w 2009 r. w Nowym Sączu. Zajmuje się m.in. promocją publicznej komunikacji zbiorowej, pielęgnowaniem i upowszechnianiem tradycji publicznej komunikacji miejskiej w Polsce, a w szczególności komunikacji na terenie historycznej Galicji. Dokumentuje fakty związane z publiczną komunikacją miejską oraz kolekcjonuje pamiątki i zabytki z nią związane.

Miłośnicy dysponują w tej chwili 5 pojazdami retro. Są to głównie autosany.

– W trakcie remontu mamy już trzeci autobus, jest to Autosan. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda nam się zaprezentować go sądeczanom. 

Aktualnie stowarzyszenie zajmuje się remontem autobusu z roku 1978. Jest to praca czasochłonna, wymagająca dużych nakładów finansowych.

– Autobusy te pozyskujemy najczęściej od przedsiębiorstw komunikacji miejskiej. Zwracamy się z prośbą o przekazanie nam takiego autobusu za symboliczną kwotę.

Galicyjskiemu Stowarzyszeniu Miłośników Komunikacji, liczącemu obecnie 15 osób, marzy się własne muzeum komunikacji w Nowym Sączu.

– Nasze autobusy można, po uprzednim uzgodnieniu  z nami, zobaczyć na terenie zajezdni MPK przy ul. Wyspiańskiego w Nowym Sączu. Docelowo mamy takie marzenia, aby powstało Muzeum Komunikacji Miejskiej. Chcemy, by znajdujące się w takim muzeum autobusy były wyremontowane i gotowe do jazdy. 

Siedziba Stowarzyszenia mieści się przy ul. Wyspiańskiego 22 w Nowym Sączu.

– W naszych działaniach bardzo pomaga nam sądeckie MPK – dodaje Kościołek.

Fot. Agnieszka Małecka

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY

W Małopolsce przybędzie 8 linii komunikacyjnych. Ile wynosi dofinansowanie i jakie to połączenia?

Play Video about Christian Merli

13 Hill Climb Limanowa. Dwa dni sportowych zmagań na światowym poziomie. Jak przebiegała 13. edycja górskiego wyścigu ?

Temat dnia

Największa w historii gminy Stary Sącz inwestycja – budowa kanalizacji i wodociągów – część I

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.