Nowy Sącz: przynieś sadzonkę, pomóż stworzyć Ogród pod Różą

Nowy Sącz: przynieś sadzonkę, pomóż stworzyć Ogród pod Różą

Już wkrótce miasto może się wzbogacić o nowy ogród. Fundacja Nomina Rosae i Dom Historii zapraszają do sądeczan do wspólnego tworzenia ogrodu na dziedzińcu budynku przy ul. Pijarskiej 21. Wszyscy zainteresowani wsparciem tej inicjatywy są proszeni o przyniesienie sadzonek wrzosów, lawendy, liliowców, róż i wiciokrzewów. Akcja zbierania sadzonek potrwa od 22 do 24 września, w godzinach otwarcia wystawy w Domu Historii, czyli od godz. 11.00 do 15.30.

Chcielibyśmy zaprosić sądeczan do tworzenia razem z nami ogrodu w tym historycznym miejscu – mówi Maciej Walasek, z Fundacji Nomina Rosae. – Pragniemy, by mieszkańcy Sądecczyzny i odwiedzający nas turyści mogli tu odpocząć i odkryć na nowo to zapomniane miejsce o niezwykłych walorach historycznych.

Ogród ma powstać na tyłach zabytkowych budynków Parafii Ewangelickiej, która znajduje się na terenie dawnego kościoła i klasztoru zakonu franciszkańskiego.

–  Dawnym założeniom klasztornym nieodłącznie towarzyszyły ogrody, które były wyrazem tęsknoty za biblijnym rajem. Kształt i barwa sadzonych roślin nie były przypadkowe, niosły wiele symbolicznych znaczeń i miały stanowić pomost łączący sacrum z profanum. Rośliny w średniowiecznych założeniach służyły również zaspokajaniu doczesnych potrzeb mnichów; stanowiły źródło pożywienia i ziołowych leków – mówi Maciej Walasek.

Pomysłodawcy idei założenia ogrodu chcą jeszcze w tym roku stworzyć jego zalążek w postaci rabaty jesiennych kwiatów. Dlatego proszą wszystkich zainteresowanych sądeczan o zaangażowanie się w ten projekt.

– Pierwszy krok jest zawsze najtrudniejszy, liczymy jednak, że dzięki wsparciu mieszkańców naszego miasta, uda nam się stworzyć w Nowym Sączu, kolejne miejsce z klimatem.

Ogród z zamierzeniu autorów pomysłu ma być bezpłatny i dostępny dla wszystkich zainteresowanych.

fot. Nomina Rosae

Share on twitter
Share on facebook
INNE POSTY
Play Video about Ewa Nowel

Kiedy zobaczysz ten film na pewno zagłosujesz na Ewę Novel 

Play Video about Jubiler Sezam Nowy Sącz

Jubiler Sezam – majówka rabatów

Temat dnia

GENIALNI LOKALNI GLOBALNI

BIZNES MISJA

Najczęściej wyświetlane

Reklama

Zapisz się na Newsletter

i otrzymuj na bieżąco informacje o najnowszych wydarzeniach

Zapisując się na newsletter oświadczam, że zapoznałem się z informacją nt. przetwarzania danych znajdującą się w oraz , dostępnymi na stronie internetowej.